Co to jest Gotu Kola?

Gotu kola to niewielka wieloletnia zielona roślina pochodząca z Azji, która po spożyciu wywiera niezwykły wpływ na organizm. Gotu Kola jest również znana, jako Centella Asiatica , Centella, Brahmi i wąkrota azjatycka. Centella Asiatica była używana już w starożytnych Indiach, Afryce i Chinach ze względu na swoje potężne właściwości lecznicze. Roślinę można spotkać w tropikalnych, wilgotnych obszarach Azji.

Ciekawie ukształtowane liście są najcenniejszą częścią rośliny i są najczęściej stosowane w ziołolecznictwie. Używa się ich w żelach, kremach, suplementach diety, maściach etc., które pomagają w wielu dolegliwościach, od przewlekłego lęku, po choroby sercowo-naczyniowe. Wysokie stężenie unikalnych związków triterpenoidowych (zwanych również saponinami) znajdujących się w nich jest przyczyną mocy tej rośliny.

Korzyści zdrowotne Gotu Kola 

Przyjrzyjmy się szczegółowo niektórym z potężnych korzyściom zdrowotnym gotu kola:

Choroba Alzheimera

Badania naukowe w czasopiśmie Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine pokazują, że zgodnie z ajurwedyjskim systemem medycyny,  gotu kola jest jednym z najważniejszych ziół odmładzających komórki nerwowe i mózgowe oraz jest w stanie zwiększyć inteligencję, długowieczność i pamięć.

Ochrona skóry

Gotu kola jest bogata w antyoksydanty i zawiera saponiny poprawiające wygląd skóry. Wiele firm kosmetycznych i farmaceutycznych jest nim zainteresowanych ze względu na jego zdolność do zmniejszania widoczności blizn, zmarszczek i innych zmian skórnych. Według badań, gotu kola jest również skuteczna w gojeniu ran, oparzeń i blizn przerostowych.

Niektóre badania sugerują również, że stosowanie gotu kola lub jego składników może być przydatne w leczeniu łuszczycy i twardziny skóry. Gotu kola jest częstym składnikiem kosmetyków stosowanych w fotostarzeniu skóry. Stosuje się ją także w przypadku walki z cellulitem i rozstępami.

Poprawia krążenie

Gotu kola w rzeczywistości odgrywa dwie ważne role w układzie krążenia.
Po pierwsze, ekstrakt roślinny może chronić i wzmacniać ściany naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych, co zapobiega przeciekaniu krwi i optymalizuje układ krążenia.
Po drugie, stymuluje przepływ krwi, co zwiększa dotlenienie różnych części ciała i ważnych narządów wewnętrznych. Łagodzi również problemy spowodowane słabym krążeniem krwi, takimi jak: obrzęki, ciężkość nóg i wszelkiego rodzaju bóle stawów.

Łagodzi objawy łuszczycy

Gotu kola może hamować reprodukcję komórek skóry. Może być stosowana jako ziołowa pomoc w łagodzeniu objawów łuszczycy, która jest hiperproliferacyjną chorobą skóry.

Zapobiega zakrzepicy

Gotu kola pomaga zapobiegać krzepnięciu krwi, a jako środek ziołowy może pomagać w łagodzeniu objawów zakrzepicy, która określana jest jako krzepnięcie krwi w naczyniach krwionośnych.

Wrzody żołądka

Azjatykozyd obecny w gotu kola działa jako lek przeciw wrzodom żołądka. Przyspiesza gojenie się komórek i zmniejsza wrzody.

Lęk i depresja

Gotu kola może mieć pozytywny wpływ na problemy lękowe, ponieważ obniża poziom hormonu stresu, kortyzolu oraz zwiększa poziom serotoniny i dopaminy. Skutecznie zmniejsza częstotliwość i nasilenie ataków i epizodów lękowych w grupie osób cierpiących na jakąś formę GAD (General Anxiety Disorder). Antyzapalne właściwości tego zioła mogą obniżyć objawy depresji. Wiadomo również, że wzmacnia duchowość, dlatego czasami nazywa się ją „Ziołem Oświecenia”.

Wzmacnia poznanie

Ekstrakt z gotu kola korzystnie wpływa na układ krążenia, dotleniając tym samym więcej obszarów w mózgu i poprawiając jego funkcje poznawcze. W pewnym stopniu odpowiedzialne są za to substancje przeciwutleniające tego zioła, ponieważ mogą one stymulować ścieżki nerwowe poprzez eliminację płytki nazębnej i wolnych rodników z mózgu.

Zapobiega zaburzeniom nerwowym

Gotu kola ma działanie przeciw lękowe, które pomaga złagodzić stres, poprawić nastrój i polepszać jakość snu, tym samym uspokajając układ nerwowy. Dla tych, którzy cierpią na zaburzenia, takie jak epilepsja, gotu kola może mieć silny wpływ na poprawę jakości ich życia, jeśli jest przyjmowana regularnie.

Poprawia pamięć

Ekstrakt z gotu kola był tradycyjnie stosowany w Indiach w celu poprawy pamięci, jako kuracja ajurwedyjska. Badania przeprowadzone na szczurach laboratoryjnych potwierdzają, że ma właściwości poprawiające pamięć, a zatem może spowolnić skutki choroby Alzheimera, schizofrenii i demencji.

Zwalcza opryszczkę

Gotu kola w połączeniu z mango pomaga zwalczyć wirusa opryszczki.

Zapobiega rozstrojowi żołądka

Tradycyjnie liście Centella Asiatica były używane do leczenia silnego bólu żołądka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające liści mogą wyraźnie poprawić zdrowie jelit i okrężnicy.

Odtruwa organizm

Gotu kola od dawna znana jest jako łagodny środek moczopędny, dzięki czemu poprzez oddawanie moczu może stymulować uwalnianie z organizmu nadmiaru toksyn, soli, wody, a nawet tłuszczu. To uwolnienie pomaga złagodzić napięcie w nerkach i ogólnie szybko usuwa toksyny, jednocześnie utrzymując naszą energię i równowagę płynów w organizmie.

Reguluje ciśnienie krwi

Łagodząc napięcie i niepokój w tętnicach i naczyniach krwionośnych, gotu kola jest w stanie regulować ciśnienie krwi i zmniejszać obciążenie układu sercowo-naczyniowego. Chroni serce i zapobiega występowaniu chorób, takich jak miażdżyca, zawały serca i udary.

Do najbardziej popularnych korzyści zdrowotnych gotu kola należą:

  • zapobiega wypadaniu włosów,
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • wspomaga pielęgnację skóry,
  • poprawia funkcje poznawcze,
  • łagodzi zaburzenia nerwowe,
  • łagodzi problemy z oddychaniem,
  • zmniejsza toksyczność w organizmie,
  • chroni serce,
  • poprawia nastrój,
  • leczy układ krążenia.
Komu nie poleca się stosowania Gotu Kola:

Gotu kola nie poleca się kobietom w ciąży, karmiącym piersią, ludziom po operacjach, a także osobom z chorobami wątroby.

Niektóre typowe działania niepożądane są następujące:

– Alergia: Reakcje alergiczne na Centella Asiatica obejmują zaczerwienienie, swędzenie lub pokrzywkę na skórze.

– Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: Niektórzy mogą cierpieć na rozstrój żołądka, nudności lub stolec o dziwnym kolorze.

– Senność: Możliwe skutki uboczne to zawroty głowy, ból głowy i senność.


Krystian