feng shui irn

feng shui irn

Są miejsca, w których czujemy się dobrze, chociaż nie potrafimy wytłumaczyć dlaczego. Może to być mieszkanie, ogród, miejsce pracy, a także miasto, czy określony krajobraz. Nawet drobne szczegóły otoczenia, ustawienie mebli czy walory działki, na której stoi dom mogą sprawić, że poczujemy się dobrze, lub źle. To niezwykłe oddziaływanie odkryli Chińczycy ponad 4000 lat temu i stworzyli rozległą naukę o harmonii, którą nazwali feng shui, czyli „wiatr i woda”. Dla Chińczyków wiatr jest siłą, która przynosi wodę, a wiemy, że bez niej życie nie jest możliwe. Jednocześnie zbyt gwałtowny wiatr może spowodować szkody i zniszczyć plony. Ważna jest więc harmonijna współpraca wszystkich oddziałujących na nas energii. Odnalezienie i wprowadzenie tej równowagi jest głównym zadaniem feng shui.

Zwierzęta od zawsze znajdywały najbezpieczniejsze ścieżki w lasach, a ludzie żyjący przed tysiącami lat instynktownie wybierali najlepsze miejsca pod drogi, domy i świątynie. Również my, ludzie współcześni, czujemy się w tych miejscach szczególnie dobrze. Rzadko jednak ufamy przeczuciom i intuicji przy kreowaniu osobistej przestrzeni, zdajemy się na modę i narzucone trendy. Skutek może być taki, że będziemy z własnego domu uciekać np. na łono natury, szukając nieuchwytnej harmonii i spokoju.A przecież to nasz dom ma nam pomagać, wyciszać nas  i wspierać we wszystkich dążeniach, stanowić dodatkowe źródło energii i motywacji. Warto więc poznać kilka zasad tej fascynującej sztuki aranżowania przestrzeni, bo czasem nawet niewielka zmiana w otoczeniu może znacząco odmienić nasze życie.

Co należy wiedzieć?

Poniżej postaram się przybliżyć najważniejsze pojęcia i zasady feng shui.

Chi (Qi) – przenikająca wszystko, dobroczynna energia życia, kosmiczna siła, oddech wszechświata. Objawia się we wszystkich procesach i zjawiskach przyrody, a jej szczególną manifestacją są żywioły. Jest niewidoczna, porusza się wolno, łagodnymi, falistymi ruchami. Zadaniem feng shui jest badanie przepływu chi oraz tworzenie dla niej jak najlepszych „tras”, które nie zakłócą jej ruchu. Powinna przepływać bez przeszkód i napełniać każde pomieszczenie. Hindusi nazywają ją praną, a Japończycy ki.

Sha – energia agresywna, powstaje, gdy nastąpią zakłócenia w naturalnym przepływie chi.  Sha to niewłaściwie skierowana lub stojąca w miejscu chi. Bardzo często za jej powstaniem stoi człowiek i jego bezmyślne ingerencje w przyrodę (przykładem mogą być uregulowane rzeki), lecz istnieją też naturalne źródła sha, takie jak żyły wodne, szczeliny w ziemi, ostre spiętrzenia i obniżenia terenu, wiry, sztormy i wulkany. W mieszkaniu jej źródłem mogą być ostre, kłujące przedmioty, kanty mebli, belki sufitowe, ukośne dachy, schody z przejrzystymi stopniami i wiele innych.

jin_jang feng shui irnJin i jang – dwie energie kosmiczne, które widoczne są we wszystkich zjawiskach. Dla Jin (siły żeńskiej, negatywnej, przyjmującej) charakterystyczny jest chłód, wilgoć, ciemność, wnętrze, bezruch, pobudzenie do życia, kształty okrągłe i owalne. Do tego bieguna przypisany jest Księżyc i Ziemia. Jang symbolizuje siłę męską (pozytywną, twórczą, aktywizującą), gorącą, jasną, głośną, oraz ruch, działanie, zewnętrze, kształty ostre. Energię jang posiada Słońce. Wzajemne przenikanie się i oddziaływanie tych sił jest podstawą kosmicznego porządku. Także urządzając mieszkanie należy pamiętać o harmonijnym stosunku jin i jang.

feng shui art irnPięć żywiołów – rozwinięcie teorii jin i jang. Żywioły te to Drewno, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Funkcjonują one w tak zwanych cyklach tworzenia i niszczenia, czyli oddziałują na siebie w sposób cykliczny. Drewno uważane jest za pierwszy żywioł. Symbolizuje wiosnę, wysokość, pięcie się w górę. Barwą tego żywiołu jest zieleń. Ogień symbolizuje upał i lato, jego kolorem jest czerwień, a kierunkiem południe. Ziemia oznacza czas zbiorów, płodność i wzrost, a jej porą jest późne lato. Powstaje z popiołu ognia, przypisany jej kolor to żółtoszary. Metal posiada największą gęstość spośród wszystkich żywiołów, jego pora roku to jesień. Jest dzieckiem Ziemi (żywi się nią) i kontroluje Drewno (ścinając je). Do materiałów Metalu należy np. srebro, złoto, miedź, mosiądz, żelazo. Woda jest ostatnim żywiołem, przypisana jest jej zima. Woda oznacza spokój i głębię, niszczy Ogień (przez gaszenie) i jest niszczona przez Ziemię (wsiąka w nią).

Każdy człowiek posiada swój indywidualny żywioł, który określa się na podstawie specjalnych tabel urodzin. Według feng shui niektóre połączenia żywiołów są harmonijne (korzystne), inne zaś mogą być burzliwe i trudne. Jednak zawsze w przypadku połączeń nieharmonijnych feng shui podaje trzeci żywioł, który może zrównoważyć dwa pierwsze. Tym żywiołem może być osoba, ale także kolory, meble, elementy wystroju wnętrza, których zadaniem jest wprowadzić niezbędny balans.

bagua irnOsiem trygramów (bagua) – mapa energii, jest środkiem pomocniczym, za pomocą którego możemy analizować wszystko w naszym otoczeniu – od działki, przez mieszkanie, poszczególne pokoje aż do mebli. To starochińska koncepcja, która mówi, że pierwotne siły przyrody można uprościć do ośmiu podstawowych elementów, reprezentowanych przez tzw. trygramy. Graficzną postacią bagua jest ośmiokąt równoboczny (foremny). Wyróżniamy trygram Światła, Ziemi, Jeziora, Nieba, Wody, Góry, Grzmotu i Wiatru. Bagua opiera się na teorii głoszącej, że każdy przedmiot, każda forma jest jednolitą całością. Za pomocą bagua możemy odkryć, jakie energie przypisane są konkretnym strefom mieszkania i dzięki temu odpowiednio wzmocnić określone aspekty naszego życia.

Nałożenie na plan domu mapy (siatki) bagua pozwala określić, który obszar domu wpływa na daną osobę pozytywnie, a który negatywnie. Siatkę należy zawsze nakładać tak, by linia podstawowa, zawierająca aspekty życia takie jak „wiedza”, „kariera”, czy „pomocni przyjaciele” znajdowała się przy wejściu.

Środki lecznicze feng shui:

Energia chi powinna przepływać przez nasz dom swobodnie, bez zakłóceń, lekko się unosząc. Jednak rzadko mamy do czynienia z takim stanem, najczęściej nieodzowne są „środki lecznicze” feng shui, które przywracają energię chi, nadają jej odpowiednia prędkość w miejscach, gdzie pędzi zbyt szybko lub ożywiają obszary, gdzie jest jej zbyt mało. W celu harmonizowania mieszkania tradycyjna praktyka zaleca wyłącznie chińskie środki pomocnicze, ale jeśli nie mamy do takowych dostępu, możemy użyć po prostu przedmiotów, które nam się podobają  i które chcemy mieć w mieszkaniu.

Wszystkie przedmioty dekoracyjne, których widok sprawia nam przyjemność, posiadają dobrą feng shui.

Oto najważniejsze środki lecznicze fengshui:

kwiaty cięte feng shui irnKwiaty cięte – gdy kwitną, stanowią jeden z najpiękniejszych nośników chi. Zwiędłe trzeba jednak  natychmiast wyrzucić.

Kwiaty z jedwabiu – najlepszy zamiennik świeżych kwiatów. Powinny jak najbardziej przypominać prawdziwe i być wykonane z delikatnego materiału. Nie powinno się natomiast stosować kwiatów z plastiku ani kwiatów suszonych (są to mumie kwiatów i niosą martwą energię).

Rośliny doniczkowe – mocno przyciągają energię chi. Muszą być mocne, zdrowe oraz pielęgnowane z sercem. Najwięcej chi dają rośliny doniczkowe kwitnące, o dużych, okrągłych lub szerokich liściach. Należy uważać na rośliny o liściach lancetowatych, „uzbrojonych”, ponieważ mogą stanowić źródło sha.

wodospad feng shui irnObrazy – fotografie, obrazy na płótnie, rysunki, akwarele z pozytywnymi motywami pobudzają energię chi. Szczególnie wskazane są obrazy z kwiatami, aniołami, delfinami, płynącą wodą czy pięknymi widokami.

Lustra – zaliczane są do najważniejszych środków pomocniczych fengshui. Przyciągają energię, wyrównują brakujące strefy, otwierają dopływ energii zablokowany np. przez ścianę lub drzwi. Lustro może mieć formę lusterka bagua, okrągłego lub ośmiokątnego. Lustra wypukłe stanowią ochronę przed sha (rozpraszają ją), natomiast lustra wklęsłe przyciągają chi. Alternatywą dla luster mogą być błyszczące talerze albo okrągłe miski srebrne, mosiężne lub miedziane.

Światło – oznacza życie. Ciemne pomieszczenia są złodziejami energii i należy je wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem, np. jako sypialnie. Trzeba pamiętać o dobrym, wystarczającym oświetleniu, a także o oświetleniu kątów, gdzie może spiętrzać się energia sha. Godne polecenia są naturalne źródła światła, takie jak lampy z kryształu solnego, lampy zapachowe, oliwne i naftowe, na tarasy zaś świetne mogą być pochodnie. Lampy energooszczędne są źródłem sha, podobnie jak lampy z transformatorami.

dzwonek irn feng shuiPrzedmioty będące w ruchu – takie jak dzwonki wietrzne i mobile, ale też wentylatory. Symbolizują ruch, czyli życie. Podnoszą poziom chi w pomieszczeniu oraz symbolicznie zamykają okna.

Woda – symbol obfitości i bogactwa, przyciąga dużo energii chi. Można ją stosować w postaci fontann pokojowych, miniaturowych sadzawek, studzienek, ale świetnie działają też obrazy np. z wodospadami.

Kamienie szlachetne – to naturalne środki uzdrawiające, małe elektrownie wytwarzające energię. Mogą przyciągać chi i wzmacniać ją, a także transformować sha. O działaniu kamieni decydują ich kształty i kolory, np. kamienie czerwone działają aktywizująco, zaś te w kształcie kul lub jaj łagodzą przepływ energii i przemieniają groźną sha.

Parawany i inne przegrody – chronią przed nieproszonymi spojrzeniami, a także przed strzałami sha.

zaba symbol szczęscia feng shuiSymbole szczęścia (zachodnie i wschodnie) – przyciągają dobre energie. Należą do nich wachlarze, podkowy, świnki szczęścia, czterolistna koniczyna, anioły itp.

Muzyka, dźwięk i przedmioty wydające dźwięki – powodują harmonijne drgania w pomieszczeniach i nas samych. Godna polecenia jest muzyka medytacyjna i muzyka klasyczna (np. utwory Bacha), dzwonki wietrzne przyciągają natomiast korzystną fengshui.

Zapachy – najlepiej olejki eteryczne i kadzidła. Oczyszczająco działają olejki cytrynowe, pomarańczowe, mandarynkowe.

Warto kierować się powyższymi zasadami feng shui podczas urządzania domu czy mieszkania. Nie są to wszystkie reguły tej niezwykłej sztuki, chińska feng shui jest o wiele bardziej skomplikowana, rozbudowana i wielopoziomowa. Mimo wszystko warto zgłębiać jej reguły, ponieważ może znacząco poprawić jakość naszego życia.

Ascella


Wszystkich zainteresowanych zakupem przydatnych akcesoriów zapraszamy do sklepu: www.szamanskibeben.pl