Jakie byłoby Wasze pierwsze skojarzenie, gdybyście usłyszeli takie słowo jak… hipnoza? Mogę założyć się o milion złotych, że losowo zapytana o to osoba, odpowiedziałaby, że w jej mniemaniu hipnoza to pewnego rodzaju show.
Gdy byłam małą dziewczynką, fascynowałam się tego rodzaju występami i często oglądałam je w telewizji bądź w Internecie. Bardzo fascynowało mnie to, gdy widziałam na ekranie telewizora przystojnego, młodego mężczyznę, który w sposób magiczny hipnotyzuje jakąś piękną panią.
Dlaczego dzieje się tak, że kojarzymy hipnozę właśnie z pewnego rodzaju show?
Myślę, że w takiej postaci przedstawiały nam to zjawisko filmy hollywoodzkie, które chyba każdy kiedyś w swoim życiu oglądał. Inne osoby mogą powiedzieć, że hipnoza kojarzy im się z mistycyzmem, magią i strachem przed tym co nastąpi. Czy Wy też baliście się, że piękna asystentka może się… nigdy nie „wybudzić” ze stanu jakim jest hipnoza? Jeśli tak to witam w klubie.
Muszę Was jednak mocno zasmucić. Te potoczne skojarzenia i wyobrażenia na temat hipnozy nie bardzo pokrywają się ze stanem faktycznym.
Czym zatem jest hipnoza?
Hipnoza to niezwykle skuteczne narzędzie terapeutyczne. Obecnie jest wykorzystywane nie tylko w celach rozrywkowych, ale używają jej także specjaliści tacy jak psychiatrzy, psychoterapeuci i lekarze o innych specjalizacjach.
Przyjrzyjmy się jeszcze bardziej słownikowej definicji słowa hipnoza. Tłumacząc ten wyraz z języka greckiego znaczy on tyle co sen. Hipnozę definiuje się jako stan, gdy nasz umysł funkcjonuje prawidłowo. Uwaga danej osoby jest wtedy mocno skupiona na określonych bodźcach.
Na przestrzeni wieków ludzie wykonywali różne badania dotyczące hipnozy. Badania te udowodniły, iż nie jest ona związana z istotną zmianą funkcjonowania mózgu. Częstotliwość fal mózgowych ludzi zahipnotyzowanych jest bowiem taka sama jak częstotliwość fal rejestrowanych u osób, które znajdują się w stanie czuwania.
Człowiek poprzez znajdowanie się w stanie hipnozy nie zyskuje żadnych umiejętności, których nie miałby w stanie pełnej świadomości. Hipnoza jest wbrew pozorom w pełni naturalnym stanem, który do złudzenia przypomina moment, gdy jesteśmy przykładowo skupieni na słuchaniu ulubionej muzyki i zapominamy o bożym świecie. W przypadku hipnozy jesteśmy skoncentrowaniu na swojej duszy, swoim wnętrzu.
Kiedy hipnoza będzie skuteczna?
Po pierwsze: Osoba musi chcieć doświadczyć hipnozy – skuteczna hipnoza opiera się na dobrej komunikacji i współpracy, dlatego każda odmowa, niechęć lub nieufność sprawia, że sugestie hipnotyczne nie zostają zaakceptowane.
Po drugie: Strach jest bardzo potężnym czynnikiem dobrej hipnozy. Zawsze, osoba hipnotyzowana musi być od niego wolna – dlatego tak ważna jest rozmowa wstępna i wyjaśnienie wszystkiego, co dotyczy transu.
Po trzecie: Im bardziej jesteś ze sobą szczery, tym większe odniesiesz z tego korzyści. Dzięki temu, że Twój umysł jest czysty, wolny od rozpraszających myśli, a ciało pozostaje zrelaksowane, Twoja umiejętność koncentracji potęguje się. Twoja świadomość i kontrola są bardzo ważne, ponieważ musisz aktywnie brać udział w tym procesie.
Po czym rozpoznać, że jesteśmy w stanie hipnozy?
Jest to stan głębokiego relaksu, moment, gdy nasze ciało i umysł jednocześnie są odprężone. Zachodzą wtedy w naszym organizmie bardzo subtelne zmiany. Oddech zaczyna stawać się głębszy, przestajemy się ruszać, myśli gdzieś znikają – nasza uwaga jest o wiele bardziej wyostrzona.
Natknęłam się kiedyś na kilka faktów dotyczących hipnozy, z którymi kompletnie nie mogę się zgodzić.
Jakie są mity na temat tego boskiego stanu?
1 Mit: Podczas hipnozy zaśniesz – Taka sytuacja nie ma prawa mieć miejsca. Podczas hipnozy cały czas będziesz w pełni świadomy.
2 Mit: Hipnoza przypomina rozmowę czy dialog – Nie, Hipnoza nie przypomina rozmowy. Jest to raczej monolog jednej osoby do drugiej.
3 Mit: Z hipnozy możesz się obudzić – W żadnym wypadku – nie znajdujesz się w stanie snu.
Większość hipnotyzerów (osób profesjonalnie zajmujących się hipnozą) chce by doświadczanie przez innych hipnozy było kojarzone jako bardzo pozytywne i przyjemne. Stany relaksacji i odprężenia są możliwe, gdy tylko znamy zasady, według których funkcjonuje hipnoza.
Hipnoza działa na podstawie reguł – reguł, według których funkcjonuje nasz umysł.
Czy każdy może zostać zahipnotyzowany?
Przyjmuje się, że 95% ludzi na świecie może zostać zahipnotyzowana.
Dlaczego jest to możliwe?
Dlatego, że każdy ze sprawnym umysłem posługuję się nią każdego dnia. Oczywiście – wszystko co opiera się na jakiś regułach czy zasadach musi mieć także swoje ograniczenia.
Czy hipnoza jest bezpieczna?
Hipnoza jest bezpieczna i nie należy się jej obawiać.
Wystarczy znać kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać.
Po pierwsze: osoba musi chcieć wejść w stan hipnozy i jej doświadczyć.
Po drugie: hipnoza, aby była skuteczna musi opierać się na dobrej komunikacji i współpracy. Każde nasze zawahanie, odmowa lub niepewność uniemożliwią hipnozę.
Po trzecie: nie należy się jej bać. Strach jest przeciwnikiem dobrej hipnozy. Osoba, która chce wejść w jej stan musi być od niego wolna. Hipnotyzer przed rozpoczęciem seansu powinien krótko wyjaśnić, co za chwilę będzie się działo.
Kiedy nie należy stosować hipnozy?
Nie powinno się wykorzystywać hipnozy do celów estradowych i pokazowych.
Osoby z halucynacjami słuchowymi oraz osoby z chorobami psychicznymi również nie powinny być poddawane hipnozie. Chyba, że jest to hipnoza terapeutyczna w gabinecie specjalisty.
Jak dokładnie wygląda hipnoza?
Podczas hipnozy kontrolujemy wszystko co się wokół nas dzieje. Chcemy i akceptujemy sugestie hipnotyczne. Nasz umysł robi wszystko, by za nimi nadążać. W jej trakcie nie dzieje się nic poza tym, co hipnotyzer zasugeruje. Jesteśmy otoczeni jego opieką i naprawdę nie mamy się czego obawiać. W trakcie indukcji hipnotycznej hipnotyzer poprowadzi Cię przez szereg kilku, krótkich ćwiczeń.
Na czym one polegają?
Polegają na pobudzeniu Twojej wyobraźni, która będzie pracować nad relaksem Twojego ciała czyli: zamknięciu oczu, wzięciu kilku głębokich oddechów, pogłębianie stanu transu poprzez odliczanie lub wyobrażenie sobie schodzenia po schodach itp, itd.
W trakcie hipnozy możemy odczuwać: poczucie błogości, niechęć poruszenia swoim ciałem, ciepło, zimno, ciężkość lub lekkość ciała, wrażenie, że nasze ciało zapada się do środka, myśli gdzieś uciekają, wszystkie dźwięki z zewnątrz stają się coraz mniej słyszalne itp.
Dlaczego warto poddać się hipnozie? Jakie płyną z tego korzyści?
Medycyna stopniowo odsłania zalety hipnozy. Dużym plusem jest to, że coraz częściej kojarzy nam się ona z gabinetem lekarskim niż ze scenicznym pokazem.
Hipnozę zaczęto z ogromnym sukcesem wykorzystywać w wielu dziedzinach medycyny. Sprawdza się ona doskonale. Za pomocą hipnozy możemy wyleczyć nałogowców – alkoholików, palaczy i narkomanów. Mówi się, że w takich przypadkach skuteczność sięga aż 60%. Zmagasz się z nerwicą, dręczą Cię stany lękowe? Hipnoza w 80% Ci pomoże. Ponad to za pomocą hipnozy można wyprowadzić daną osobę z anoreksji czy bulimii. Likwiduje ona także bóle, które pojawiają się po amputacjach. U niektórych chorych hipnoza działa uspokajająco oraz może zastępować tradycyjną narkozę. W sporcie, aby uzyskiwać lepsze wyniki. W stanach depresyjnych, pomaga pacjentom polepszyć stan ich psychiki dzięki czemu szybciej wracają do zdrowia.
Czy ja też mogę zostać zahipnotyzowany?
Oczywiście, że tak. Wystarczy tylko chcieć…
Mam nadzieję, że ten artykuł zaciekawił Cię na tyle byś postanowił zgłębiać tajniki hipnozy. Jest to dziedzina, która mówi na temat tego jak działa nasz umysł, i że warto ją wykorzystać by pomóc sobie i innym.
Roksana M.