Jak grać na Kryształowych Misach?

1.  Aby grać na Kryształowych Misach, musisz posiadać pałeczki z lekkiego zamszu bądź z gumy. Różnej wielkości pałeczka będzie wpływała na wydobywany z misy dźwięk.

pałeczki do gry na misach kryształowych1

2. Należy je trzymać tak jak długopis. Drewniane pałeczki z gumową końcówką należy prowadzić ostrożnie, gdyż nieumiejętne prowadzenie drewnianego uchwytu może uderzyć w misę i spowodować jej uszkodzenie. Niekiedy pałeczka może wejść w drgania, dlatego należy używać odpowiednich pałeczek do odpowiedniej wielkości mis. Misy nie mogą się kołysać, dlatego pałeczkę rozprowadzamy bardzo delikatnie. Misy powinny leżeć na płaskiej powierzchni najlepiej z gumową podkładką np. gumowym oringiem.

jak trzymac pałęczkę do gry na misach kryształowych

3. Podstawą gry na misach jest równomierny nacisk pałeczki, którą prowadzimy po zewnętrznej stronie obręczy misy. Trzymamy mocno do momentu osiągnięcia żądanej głośności. Narzędzie należy trzymać pod niewielkim kątem i należy być uważnym aby nacisk na misę był równomierny. Jeśli pałeczka zacznie nam się odbijać od krawędzi, nastąpić mogą nieprzyjemne dla naszych uszu rozmyte dźwięki. Grający powinien cały czas być skoncentrowany i uważny podczas gry jednocześnie obserwując reakcję uczestników.

jak grac

4. Praktyka jest najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się jak kontrolować ton i głośność gry. Gdy często grasz, opanowanie właściwej techniki stanie się naturalne.

Pałeczkę można prowadzić w dowolnym kierunku. Gdy przestaniesz kręcić pałeczką po obręczy misy, dźwięk zacznie się wyciszać. Pozwala to na płynne przejście do kolejnych dźwięków, na innych misach. Dźwięk naturalnie zacznie zanikać w momencie gdy inna misa zacznie być aktywna.

misy kryształowe12

Najlepiej grać na misach w odpowiedniej odległości od głowy, uszu czy twarzy, gdyż zbyt bliskie leżenie przy misach może spowodować uszkodzenie słuchu. Gra nie powinna przekraczać godziny czasu z powodu intensywnych wibracji.

Należy unikać rozmieszczania mis zbyt blisko siebie. Optymalna odległość to ok 15 cm. Zbyt intensywne wibracje mogłyby doprowadzić do rozbicia bądź pęknięcia, czego oczywiście chcemy uniknąć. Utrzymywanie zbyt wysokich wolumenów i maksymalnych wibracji chociaż jest efektowne, należy pamiętać, że jest szkodliwe dla mis kryształowych.

Najlepiej jest przechowywać i transportować misy w specjalnym etui aby zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu tych cudownych śpiewających „naczyń”.

Olinda


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *