Alfabet runiczny

Znanych jest kilka alfabetów runicznych. Na Wyspach Brytyjskich funkcjonuje alfabet złożony z 33 liter, w Niemczech – z 24, na Islandii zaś – z 16. W celach wróżebnych wykorzystuje się klasyczny alfabet germański, w którym mamy 24 runy oznaczone i jedną pustą (runę Odyna). Alfabet runiczny nosi nazwę FUTHARK, przyjętą od jego pierwszych siedmiu liter, których kolejność różni się od tej, jaką znamy z naszych alfabetów.

Klasyczny futhark dzieli się na trzy ósemki, z których każda jest poświęcona temu bóstwu, którego  imieniu odpowiada litera zaczynająca daną ósemkę. Mamy więc ósemkę Freya, ósemkę Högai Osemkę Tyra.

Jak wykonać własny zestaw run?

Runy można oczywiści kupić, ale najlepiej wykonać je samemu, nanosząc je na naturalny materiał (drewno, kamień, kamień półszlachetny). Dzięki temu stają się nam bliższe, stworzą z nami więź, a efekt ich działania będzie silniejszy. Jeśli nie mamy możliwości samodzielnego wykonania run, przed podjęciem pracy z nimi powinniśmy dokonać ich inicjacji (uświęcenia, aktywizacji). Opisy takich rytuałów inicjacyjnych znajdziesz w wielu książkach o runach. Możesz też na swój sposób zwrócić się do run i poprosić o ich przyjaźń i służenie pomocą. Aby runy pracowały jak najlepiej, należy jak najczęściej trzymać je w rękach, rozmawiać z nimi, nawiązywać kontakt, zaś woreczek nosić możliwie często przy sobie. Można również od czasu do czasu wkładać runy pod poduszkę.

Kontakt z runami doskonale wzmacnia losowanie jednej runy każdego dnia rano, stosowanie większych rozkładów run co tydzień lub co miesiąc oraz wykorzystywanie ich do sporządzania skryptów. W ten sposób uczysz się pracować z runami i lepiej je wyczuwasz.

Materiał

Runy mogą być wykonane tylko z naturalnych materiałów, zatem plastik, folia czy inne sztuczne podłoża nie wchodzą w grę. Klasyczni szamani są zdania, że runy żyją tylko w pięciu „środowiskach”, czyli materiałach, na których można je przedstawiać–ogniu, wodzie (lód, śnieg), ziemi, drewnie i kości. Jeśli chcemy wykonać runy na drewnie, nie bez znaczenia jest jego rodzaj. Tradycyjnie najczęściej rysowano lub wypalano runy na drewnie brzozy, ale stosowano też inne gatunki drzew, takie jak jesion (Drzewo Świata) i cis (runa Eoh). Można też runy wyhaftować na lnianej kanwie.

Biorąc kamienie ze strumienia lub odcinając z drzewa gałąź, jako podziękowanie zostaw w tym miejscu małą ofiarę np. sól morską, tytoń, zboże albo kolorowe wstążki.

Na wybranym podłożu malujemy farbą lub wycinamy znaki run. Jeśli chcemy użyć farby, to warto wiedzieć, że współcześni runolodzy preferują niebieski kolor (poświęcony Odynowi), bądź zielony (należący do Frei). Bóstwa te uważane są za patronujące runom. Niektórzy wypalają runy ogniem, bowiem żywioł ten jest uważany za najpotężniejszy i odgrywa ogromną rolę w egregorze germańsko-skandynawskim. Starożytni magowie zabarwiali wycięte runy własną krwią lub malowali je czerwoną farbą (symbolizującą ową krew). My jednak dla własnego bezpieczeństwa  nie powinniśmy tego robić.

Woreczek do przechowywania run

Najlepszy będzie taki wykonany samodzielnie przez użytkownika run. Jeśli woreczek kupujemy, powinniśmy również i nad nim dokonać rytuału uświęcenia. Powinien być wykonany z naturalnego materiału, np. lnu, wełny albo w ostateczności bawełny.

Oczyszczanie run

W miarę pracy z runami, szczególnie, jeśli udzielasz wielu konsultacji innym osobom, będziesz musiał regularnie je oczyszczać, a także od czasu do czasu przeprowadzić ceremonią ponownego naładowania ich mocą. Można tego dokonać na  wiele sposobów,  najczęściej robi się to przy pomocy energii czterech żywiołów.

Jak pracować z runami?

Moc i skuteczność run są wyjątkowo duże, dlatego można je stosować w różnego rodzaju magii. Właśnie z tego względu należy do run podchodzić ostrożnie i stosować tylko te znaki, napisy i skrypty, które są nam dobrze znane.

Chcąc wykorzystać magiczne właściwości run, powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jak mają one zadziałać, w odniesieniu do jakiej sytuacji chcemy je zastosować, na co mają pomóc i czy na pewno nie zaszkodzą.

Jednym z silniejszych i bezpieczniejszych sposobów ochrony przed agresją energetyczną (czyli złym okiem, czarami, a nawet klątwą) jest zapisanie swojego imienia alfabetem runicznym. Najpierw poćwicz na papierze kilka razy pisanie imienia, a potem zapisz je starannie na trwalszym nośniku (np. drewnie, kamieniu). W ten sam sposób możesz zapisać inne ważne dla ciebie słowo, np. nazwę swojej firmy, nazwę banku, w którym trzymasz pieniądze, zawód, który wykonujesz. Dzięki temu będą one lepiej chronione i pełniej zrealizują Twoje potrzeby.

Run możesz także użyć do rozmaitych rytuałów, stworzenia osobistych talizmanów oraz skryptów runicznych. Pamiętaj jednak o tym, że moc takiego skryptu czy talizmanu nie jest wieczna, może wyczerpać się lub zostać wyssana, dlatego od czasu do czasu trzeba wykonać nowy skrypt lub talizman. Podobnie w sytuacji, gdy problem został już rozwiązany, zużyty talizman/skrypt należy powierzyć żywiołom (spalić, zakopać w ziemi, oddać wodzie).

We wróżeniu przy pomocy run/kart runicznych możesz wykorzystać dowolne rozkłady tak runiczne, jak i stosowane w rozkładach kart Tarota, kartach Lenormand czy innych. Runy wykłada się koszulką do góry, potem odkrywa i interpretuje w takiej kolejności, w jakiej zostały rozłożone.

Ascella


Bibliografia:

– Jewgienij Kolesow, Alexander Thorsten,Magia i mantyka run. Studio astropsychologii, Białystok 2009.

– Alla Alicja Chrzanowska, Misterium run. Wydawnictwo Ars Scripti-2, Białystok 2003.

– Andy Baggot, Runy. Wydawnictwo Ravi, Łódź 1999.


Wszystkich zainteresowanych zakupem książek o runach, kart runicznych oraz biżuterii z motywem run zapraszamy do sklepu: www.szamanskibeben.pl


Magia run cz.1

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *