olatarzyk-irnTworzenie własnego sanktuarium/ ołtarzyka.

W dzisiejszych czasach, większość osób jest zbyt zajęta, aby pozwolić sobie na czas w którym może wziąć głęboki oddech i zagłębić się w siebie samego, nie mówiąc już o tym, aby połączyć się z tym, co boskie i odżywcze dla własnego ducha. Wiele osób, które nie mają praktyki duchowej, mówią, że wierzą w jakąś Siłę Wyższą, ale nie są pewni, jak połączyć się z nią w celu uzyskania większej mocy.

Uważam, że niezależnie od wiary lub przekonań, kadzidło jest jednym z najsilniejszych i najbardziej rozpowszechnionych bram do duchowej strony każdego człowieka. Prawie w każdej kulturze i religii, wierni całego świata wykorzystywali kadzidło w takiej czy innej formie, aby połączyć się z ich duchową naturą.

Starożytni wiedzieli, że rośliny mogą wzmocnić nasze święte połączenie z Duchem i boskością. Stwórzmy świętą przestrzeń z pióropuszami delikatnego dymu, w celu zwiększenia stanu wyciszenia umysłu i relaksu na współczulny układ nerwowy. Wezwijmy duchy, aby wywołać stany głębokiej medytacji. Kadzidło z pewnością posłuży nam jako nasz silny sojusznik. Musimy po prostu znaleźć na to trochę czasu. Nie ma lepszego czasu  niż teraz, aby stworzyć święte miejsce w domu lub w naturze i odżywić nasze połączenie z samym sobą i Duchem.

Tworzenie Ołtarzyka

Przede wszystkim ważne jest, aby zdecydować, gdzie ołtarz do kadzenia i medytacji będzie miał się znajdować. To będzie Twoja własna specjalna przestrzeń, aby usiąść i odpocząć od trudów dnia i głęboko pooddychać. Wskazane jest w tym miejscu oddać się medytacji, rozważając życie lub wewnętrzne funkcjonowanie wszechświata, modląc się, czy po prostu relaksować i oglądać spalanie się kadzidła. Cokolwiek zrobisz przy ołtarzu, to na pewno będziesz chciał mieć pewność, że nikt nie będzie zakłócał Twojej intymnej przestrzeni. Pamiętaj, aby wybrać miejsce, które jest z dala od aktywnych miejsc w domu lub w naturze.

Być może w kącie sypialni lub pokoju gościnnego, spokojnym miejscu pod drzewem na swoim podwórku lub w ogrodzie, a nawet obok swojego ulubionego stawu lub strumienia. Wybierz miejsce, w którym czujesz się najlepiej.

ołtarzyk okadzanie

Po znalezieniu miejsca, oczyść otoczenie z jakichkolwiek negatywnych energii za pomocą szałwii. Dym roślin, poświęć jako święte kadzidło przestrzeni ołtarzowej. Akt ten jest nazywany rozpraszaniem. W indiańskich tradycjach, po spaleniu szałwii używany jest dym ze słodkiej trawy aby wyciągnąć pozytywną energię i zaprosić życzliwe duchy. Istnieje wiele różnych tradycji wokół oczyszczania lub tworzenia przestrzeni sakralnej i zachęcam Cię, aby znaleźć tę, która przemawia do Ciebie najbardziej.

Dobrze jest mieć swój ołtarzyk do okadzania. Dobrze jeśli będziemy mogli usiąść blisko niego na poduszce do medytacji bądź bezpośrednio na ziemi aby mieć łatwy dostęp do naszych kadzideł. Aby stworzyć swój ołtarz postaw niewielki stolik, pudełko lub skrzyneczkę, coś co będzie miało płaski blat. Następnie znajdź jakiś ładny kawałek tkaniny, ściereczki lub kawałka drewna, aby przykryć swój stolik. To nie musi być zbyt fantazyjne, wystarczy żeby przykryć powierzchnię, którą będziemy używać. Należy także pamiętać, aby mieć miejsce do przechowywania kadzideł pod ołtarzem lub obok niego.

irn-muszlaNastępnie będzie można zdecydować, jak rozmieścić święte przedmioty na naszym ołtarzu. Obiekty te są zazwyczaj coś znaczące dla ciebie. Mogą to być kryształy, kamienie, pióra, specjalne prezenty i drobiazgi od najbliższych, czy cokolwiek innego, wszystko co jest wyjątkowe dla ciebie. Świece również przyczynią się do stworzenia magicznej atmosfery. Te przedmioty mają być przypomnieniem dla Ciebie, jak piękne jest Twoje życie. Że to wszystko, co zawierają te magiczne przedmioty, ukształtowało Ciebie. Że te wszystkie doświadczenia dały Ci twoją mądrość życiową.

Następnym krokiem jest znalezienie lub zakupienie, naczynia w którym będziesz palił swoje kadzidła, może to być: płaski kamień, gliniana miseczka, muszla, miedziany podstawek lub specjalna kadzielnica. Umieść to z przodu w centrum swojego ołtarzyka.

 

* W przypadku wybrania miejsca na zewnątrz, duży kamienny lub drewniany stół może ci posłużyć, jako podstawa do twojego ołtarza. Musisz pamiętać o tym, że ze względu na warunki pogodowe i czynniki atmosferyczne, tkanina którą nakryjesz ołtarzyk jak i twoje magiczne przedmioty nie będą mogły pozostać na zewnątrz, gdyż mogą zostać zniszczone. Chyba, że twoje magiczne przedmioty są znalezione w naturze i nie obawiasz się o ich zniszczenie.

 Dodatkowe Narzędzia

pióra irn do kadzeniaInnymi narzędziami, powszechnie stosowanymi w rozpraszaniu dymu są pióra. Pióra są używane do wentylowania dymu wokół siebie lub innych w celu oczyszczenia z wyraźne negatywnej energii zebranej w ciągu dnia. Jest to także korzystne dla naszego świętego miejsca, którym jest nasze sanktuarium. Należy co jakiś czas rozproszyć energię wokół niego aby odnowić swoją przestrzeń i pozbyć się nagromadzonych bloków energetycznych.

Kadzielnica jest często używana podczas palenia świętych żywic drzew, takich jak: Mirra, Copal lub żywicy Palo Santo. Żywice są kruszone i posypywane na rozżarzonych węglach. Najlepiej jest umieścić rozgrzany do czerwoności węgielek na kamiennej lub metalowej powierzchni. Jeśli niepalna powierzchnia jest zbyt cienka, może stać się zbyt gorąca i stanowić zagrożenie pożarem. Najlepszym zabezpieczeniem będzie biały piasek, który należy wsypać do naczynia aby zniwelować niebezpieczeństwo podpalenia. Dobrze jest też mieć parę metalowych szczypczyków do obsługi rozpalonych do czerwoności węgielków. Zawsze należy zachować ostrożność podczas spalania wszelkiego rodzaju kadzideł. Należy zwrócić uwagę na leżące tkaniny aby również nie dopuścić do ich podpalenia.

Korzystanie z ołtarzyka

Teraz, kiedy wszystko jest już zamieszczone na twoim ołtarzyku, jest on gotowy do jego użytkowania. Ważne, aby zminimalizować wszelkie rozpraszacze przy korzystaniu z ołtarza. Należy wyłączyć telefon, komputer i wszelkie inne urządzenia, które mogłyby przeszkadzać Ci w medytacji czy modlitwie. Pomocne również będzie gdy poinformujesz wszystkich, którzy mogliby ten spokój zakłócać, że teraz Ciebie dla nich nie ma.

okadzanie-irn2Dobrym momentem jest poranek aby usiąść przy swoim ołtarzu i rozpocząć okadzanie, wypowiadając przy tym modlitwę, lub po prostu daj sobie trochę czasu, aby znaleźć się w swoim sercu. Jest to świetny sposób aby uzyskać więcej siły na rozwiązywanie problemów dnia dzisiejszego ale co najważniejsze pozwala się to zdystansować do tego aby nie zrywać się od razu do zadań, które muszą być zrobione na wczoraj. Biorąc pod uwagę, że spędzasz poranek w ten sposób, pomoże Ci to osiągnąć więcej spokoju oraz pomoże znaleźć jasność umysłu, co pozwali Ci na swobodne poruszanie się po świecie z łaską w sercu.

Twój święty ołtarz jest bezcenny. Wykorzystuj go przy każdej okazji w ciągu całego dnia, a poczujesz korzyści z palenia kadzideł. Poczujesz wzmocnienie połączenia z Wyższą Jaźnią i z Duchem. Podaruj sobie codziennie choć chwilę dla siebie, niech będzie to ceremonia palenia kadzideł a zobaczysz jak twoje życie się zmieni.

 

Niech kadzenie przy Twoim ołtarzyku, przyniesie Ci spokój, relaks, mądrość i inspirację.

Kamil