Cechy Podświadomości
Podświadomość jest to część naszej jaźni, stojąca na najniższym szczeblu intelektualnym, kontrolującą nasze funkcje życiowe. Dzięki niej poruszamy się, widzimy, słyszymy. Kiedy mamy zamiar coś zrobić, po prostu wykonujemy to, ale to nie my świadomie odpowiadamy za procesy odpowiedzialne w naszym ciele. Jest ona odpowiedzialna za wszystkie automatyczne czynności jakie wykonujemy. Gdy jesteśmy zagrożeni podpowiada ona nam jak wyjść z opresji.
Podświadomość inaczej zwana naszą niższą jaźnią to zbiór naszych doświadczeń, struktur życiowych, przekonań, schematów myśli oraz lęków. Wpływając na naszą świadomość decyduje kim jesteśmy i tworzy naszą rzeczywistość. Jest ona kluczem do poznania oraz zrozumienia samego siebie, a praca z jej negatywnymi programami pozwala odblokować swój potencjał oraz świadomie kreować nasze istnienie.
Nasze negatywne nawyki myślowe są czasem bardzo głęboko w nas osadzone, by z nimi pracować musimy się wpierw o nich dowiedzieć. Jedną z możliwości jest prośba do niższej jaźni o przedstawienie nam ich w medytacji lub podczas snu poprzez symbole. Rozpoznając negatywny schemat pracujemy nad nim między innymi poprzez afirmacje, sugestie. Przekonania zmieniamy też jeśli dotykamy czegoś w doświadczeniu na poziomie emocji np. wypadek, ciężka choroba.
Podświadomość samoistnie dąży do uzdrowienia, dlatego przytrafiają nam się okoliczności, które sprzyjają nam ich realizacje. Przykładowo może to być kobieta, która przekonana jest, iż nie jest traktowana przez nikogo poważnie. Zgodnie z jej wzorcem myślenia będzie przyciągała osoby rzeczywiście nie myślące o niej poważnie, a będzie tak się działo dopóki nie zmieni swego wzorca.
Wewnętrzne Dziecko
Nasze niższe ja posiada cechy małego dziecka jako część naszej tożsamości, która domaga się naszej miłości. Tak jak dziecko uczy się poprzez emocje i doświadczenia. Większość z nas wie, iż ciężko jest maluchowi wytłumaczyć o czyhającym zagrożeniu, dopóki nie stanie się jakaś krzywda i stanie się jego doświadczeniem. Dzieci do 5 roku życia działają na poziomie emocji, dlatego największe głęboko zakorzenione traumy są z tamtego okresu. W momencie rozwoju świadomości są one dopiero wypierane i następuje z nimi konfrontacja. Podświadomość jak i dziecko nie ma poczucia czasu istnieje tylko dla niej teraźniejszość. Czas liniowy dla niej nie istnieje, dlatego wszystko co wydarzyło się kiedyś traktuje jako teraz. Zapewne co niektórzy z nas słyszeli gdy pociechy wyrażały się mówiąc wczoraj będę, jutro byłam.
Programy z dzieciństwa przesuwają się nawet o kilkadziesiąt lat. Mogą to być dla nas niezrozumiałe na tą chwilę zdarzenia np. nasza emocjonalna reakcja ,gdy w dzieciństwie nie otrzymaliśmy wymarzonej zabawki przesuwa się w czasie i na tą chwilę jako dorośli możemy reagować podobnie, gdy przykładowo nie dostaniemy upragnionego awansu.
Nasze Wewnętrzne Dziecko nie rozróżnia prawdy od fałszu. Nie rozpoznaje rzeczywistości, dlatego lęki przeżywane podczas snu są prawdziwe. Nie rozróżnia też co jest praktyczne, a co bezużyteczne.
Lubi ona rutynę oraz rytuały. Każdy z nas posiada zapewne jakiś nawyk z dzieciństwa kojarzony z poczuciem bezpieczeństwa może to być delikatne głaskanie po głowie, działający na nas kojąco. Moim rytuałem jest codzienna gimnastyka. Przez powtarzanie tego samego wzoru przekształcił się on w pozytywny nawyk, gdyż dzięki temu, że mam potem lepsze samopoczucie, podświadomość sama przypomina mi o nim.
Wszystko co mówimy, myślimy nasz umysł słyszy i wychodzi z założenia, iż tego pragniemy. Dlatego bardzo ważne jest jakimi myślami, słowami go karmimy. Na to, by uwierzył w pozytywną rzecz potrzeba 16 sekund, na negatywną wystarczy pół sekundy. W to co uwierzymy staje się częścią naszej podświadomości.
Choroby
Choroby, bóle ciała są informacją o jaką część siebie powinniśmy się zatroszczyć. Ciało jest lustrzanym odbiciem naszych myśli i przekonań, a każda choroba to krzyk, aby wreszcie żyć w zgodzie z tym kim jesteśmy naprawdę. Amerykańska terapeutka Louise Hay twierdzi, iż 90% naszych chorób ma źródło w psychice. Są to zatkane w nas kanały miłości.
Prawdopodobne przyczyny chorób wg terapeutki Hay:
• Anemia – brak radości, lęk przed życiem
• Artretyzm – poczucie bycia niekochanym
• Astma – nadmierna, przytłaczająca miłość, uczucie przyduszenia
• Ból gardła – brak możliwości wyrażenia swojego zdania, zdławiona złość
• Ból kręgosłupa – brak wiary w życie, brak oparcia
• Ból nogi – lęk przed przyszłością
• Choroby kobiece – odrzucenie kobiecości, uraza do partnera
• Choroby nerek – krytykowanie innych
• Choroby żołądka – przerażenie, obawa przed nowym
• Depresja – skupianie się wyłącznie na sobie
• Gorączka – oznaka wewnętrznego gniewu
• Nadciśnienie – długotrwały problem emocjonalny
• Nerwobóle – karanie się za winę
• Serce – kłopoty emocjonalne, brak radości
Moje programy poznaje podczas odczuwania negatywnych emocji, w przykładowym procesie zdenerwowania, zatrzymuję się, trwam oraz obserwuje myśli. Wtedy przekonuje się jaki jest powód emocji i nad nim pracuje.
Gdy podświadomość odmawia współpracy należy postarać się przekonać ją o pożytku płynącym z współdziałania. A gdy uda nam się znaleźć w niej pomocnika nie zapominajmy obdarzyć ją pochwałą lub nagrodą.
Karolina