rozmarynirn2Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) jest aromatyczną rośliną z rodziny mięty, który rośnie jako mały zimozielony krzew. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Jego eteryczne i fizyczne właściwości lecznicze zostały wykorzystywane w wielu kulturach na całym świecie od wieków. Od wieków wiadomo było, że rozmaryn doprowadza do silniejszego poczucia pewności siebie, wzmacnia pamięć i świadomość. Ze względu na jego pomoc w utrzymaniu  dobrej pamięci i jego rezonans z sercem, stał się symbolem wierności dla amatorów. Nie tylko była to tradycyjnie stosowana roślina na weselach, ale także na pogrzebach do zapamiętania bliskich i odprowadzania ich w zaświaty. Używano go w kościołach jako kadzidło oraz w ceremoniach religijnych. Na salach bankietowych, na festiwalach i podczas rzucania magicznych zaklęć.

Olejek rozmarynowy destylowany był już 800 lat temu. Jeden z najbardziej stymulujących olejków eterycznych w aromaterapii obecnie. Zapach jest wykorzystywany do zasilania Qi serca i pobudza krążenie krwi. Zioło to jest rządzone przez słońce, niebiańskie ciało związane z sercem w astrologii i wielu form medycyny alternatywnej, dając mu siłę, aby odnowić entuzjazm, karmić pewność siebie, inspirować, pomaga miłować siebie i innych, oraz wzmacnia siłę woli.

Kwas karnozowy, który znajduje się w rozmarynie, jest białkiem niezbędnym dla wzrostu i utrzymania tkanki nerwowej. Oznacza to, że rozmaryn pomaga budować i naprawiać system nerwowy tak, że jesteśmy w stanie lepiej odnajdywać się w sytuacjach stresowych.

Stwierdzono również, że wdychanie oparów olejku rozmarynu pomaga obniżyć poziom kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za stres. Obniżenie poziomu kortyzolu we krwi za pomocą tego zioła, pomaga nam przejść w bardzo szybkim tempie do stanu relaksacji i otworzenia naszego serca.

rozmaryn irn2Rozmaryn ma działanie silnie pobudzające pracę naszego mózgu. Poprawia pamięć, łagodzi zmęczenie psychiczne, działa na pobudzająco na intuicję i ma działanie ochronne. Ostatnie badania naukowe dowiodły jego niesamowitą zdolność do poprawy pamięci. Wyniki tych badań sugerują, że rozmaryn może zwiększyć zdolność do zapamiętywania zdarzeń i pamiętać aby zakończyć zadania w określonym czasie w przyszłości. Starożytni filozofowie greccy umieszczali świeże gałązki rozmarynu za uchem gdy zagłębiali się w głębokie analizy.

Olejek z rozmarynu umożliwia wzmocnienie serca i umysłu. Zwiększa duchowe połączenie ze Źródłem. Pomaga doświadczyć bezwarunkowej miłości a nie tylko romantycznej ekstazy.

Jako ziele poprawiające pamięć, wspiera przypominanie sobie bliskich ale także własną prawdziwą drogę. To potężne zioło pomaga obniżyć poziom stresu, zapewniając równocześnie energię i jasny umysł. Wzmacnia w nas pewność, że będziemy radzić sobie z problemami życia codziennego a ostatecznie prowadzi nas do otwarcia naszych serc.

Taisha