Świadome śnienie, to świadomość tego, że właśnie przeżywasz swój własny sen.
Świadomość snu może się wahać od tego, że słabo rozpoznajesz to, że właśnie śnisz, do tego, że twoja świadomość rozszerza się poza to wszystko, nawet do tego, czego doświadczasz na jawie .
Świadomy sen występuje wtedy, gdy osoba, która przeżywa swój zwykły codzienny sen, zdaje sobie sprawę z tego, że znajduje się we śnie. Gdy w pełni zda sobie z tego sprawę, może przejąć kontrolę nad swoim własnym snem. Jest to najistotniejszy aspekt świadomego snu.
Krok 1
W ciągu dnia, zadawaj sobie pytanie „czy ja śnię?” , przy czym wykonaj test rzeczywistości (TR), za każdym razem, jak sobie o tym przypomnisz. Jeśli będziesz to praktykował rzetelnie, to możesz być pewny, że będziesz pamiętał o tym w swoich snach. Co ułatwi ci odzyskanie świadomości we śnie.
Krok 2
Prowadzenie Dziennika Snów.
To jest jeden z najważniejszych kroków w świadomym śnieniu. Trzymaj go blisko łóżka, bądź pod poduszką. Postaraj się aby nikt go nie czytał. Zapisuj w nim wszystko zaraz po przebudzeniu. Możesz również nagrywać swoje sny, opisując wszystko ze szczegółami. To pomoże rozpoznać wspólne elementy snu np. miejsca, ludzi, sytuacje, a także informuje twój mózg o tym, że traktujesz poważnie swoje sny. Dziennik Snów pomoże ci również rozpoznać, co jest nadzwyczajnego w twoich snach, na jakie znaki powinieneś zwrócić uwagę następnym razem, kiedy będziesz śnił. Wówczas będą się one powtarzały.
Krok 3
Dowiedz się, kiedy jest twój najlepszy czas na praktykowanie świadomego snu.
Poprzez świadomość swojego harmonogram snu, możesz zorganizować swój wzorzec snu w celu wywołania świadomych snów.
Badania sugerują, że drzemka kilka godzin po porannym przebudzeniu, może spowodować świadome śnienie.
Świadome sny są silnie związane z fazą snu REM. Faza snu REM, jest bardzo bogata w marzenia senne. Oznacza to, że najczęściej pojawiają się tuż przed ostatecznym wybudzeniem. (chorobą związaną z napadowym pojawianiem się snu REM podczas czuwania (w dzień) jest narkolepsja. Jeśli miewasz świadome sny zaraz po zaśnięciu, rozważ, czy nie udać się po poradę do specjalisty medycyny snu. Istnieją jednak badania, które pokazują ludzi, pamiętających sny podczas wybudzenia ich z fazy snu NREM)
Krok 4
Spróbuj pamięci indukcyjnej Stephena Laberge, jest to łagodna technika wejścia w świadomy sen (technika MILD)
- Ustaw budzik na 4:00, 6 lub 7:30.
- Kiedy budzik już cię wybudzi, staraj się zapamiętać, jak najwięcej ze swojego snu.
- Jak już przypomnisz sobie dostatecznie dużo ze swojego snu, wróć do miejsca wypoczynku i wyobrażaj sobie, że jesteś w swoim wcześniejszym śnie i zdaj sobie sprawę, że śnisz. Powiedz sobie „Będę pamiętał, że śnię” lub coś podobnego. Myślisz, że „zatapiasz się” w swoim śnie. Potem zasypiasz.
- Jeśli pojawiają się przypadkowe myśli, powtórz wcześniejszą autosugestię w myślach i spróbuj ponownie. Nie martw się, jeśli myślisz, że zajmuje to dużo czasu. Im dłużej będzie to trwało, tym bardziej będziesz się w tym zatapiał i jest bardzo prawdopodobne, że będziesz miał świadomy sen.
Krok 5
Kolejna technika to – WBTB (Wake Back To Bed).
Jest to najbardziej efektywna technika.
- Ustaw budzik do 5 godzin po zaśnięciu.
- Zaśnij.
- Po przebudzeniu, postaraj się przez 1 godzinę koncentrować swój umysł na świadomym śnie np. czytaj artykuły, książki, słuchaj nagrań itp.
- Po upływie 1 godziny, powróć do łóżka i zastosuj technikę MILD.
Krok 6
Spróbuj metody WILD (wake initiated lucid dream).
Zasadniczo, oznacza to to, że podczas zasypiania, przenosisz swoją świadomość od razu do fazy snu REM i rozpoczynasz świadome śnienie.
- Spróbuj medytacji, pozostając w stanie pełnej koncentracji. Możesz spróbować liczenia oddechów, schodzenia po schodach bądź wchodzenia, spadania na ziemię przez układ słoneczny.
- Prosty sposób, gdy leżysz na łóżku, skup swoją uwagę w miejscu gdzie tył głowy styka się z poduszką. Wycisz swój wewnętrzny dialog, wyobrażając sobie, jak twoje ciało popada w sen. Teraz przenieś swoją świadomość z ciała, koncentrując się na tym, żeby być w pełni świadomym. To oznacza, że twoje ciało zasypia, a ty przechodzisz w świat snu.
- Słuchaj w tym czasie dudnienia różnicowego fal theta. Z łatwością przeniesiesz swoją świadomość do fazy snu REM.
Krok 7
Inną metodą na odzyskanie świadomości we śnie, jest metoda „Diamentowej medytacji”, która może skrócić czas nauki świadomego snu.
- Kiedy medytujesz, spróbuj sobie wyobrazić swoje życie w momencie przebudzenia, jak i w momencie snu, jako diamentowy aspekt. Niektórzy nazywają to „diamentem” wszechświata, inni Bogiem, a jeszcze inni „Twoim Duchem” . Chodzi o to, żeby rozpoznać, że życie toczy się naraz, na wielu płaszczyznach. Tylko Twoja percepcja musi sobie to uporządkować w odpowiedniej kolejności w czasie linearnym. Tak jak diament, wszystko postrzegane jest, jako indywidualne doświadczenie, wciąż jednak dzieję się to w tym samym czasie śniącego ciała. Ta metoda znana jest jako „Teleobserwator”. Pamiętaj, że to tylko niewielka zmiana w świadomości, to trzeba systematycznie ćwiczyć.
Krok 8
Kolejnym sposobem, który może pomóc w odzyskaniu świadomości we śnie jest, napisanie sobie na dłoni, litery „Ś” ( co oznacza „Świadomość” ).
W trakcie wykonywania zwykłych czynności w ciągu dnia, będziesz zauważał tę literę, aż w końcu zobaczysz ją we śnie i odzyskasz świadomość.
Krok 9
Nabierz zwyczaju wykonywania Testu Rzeczywistości (TR).
Należy zrobić przynajmniej trzy Testy Rzeczywistości, za każdym razem wydaje się to niezwykłe, mocno frustrujące, albo nonsensowne ale zaczniesz to kontynuować w swoich snach.
Znajdując się we śnie, test ten powie ci, że śpisz, pozwalając odzyskać świadomość. W celu zapamiętania zrób TR w snach. Musisz wyrobić w sobie nawyk robienia TR w realnym życiu. Jednym ze sposobów aby zrobić TR, jest szukanie „znaków snu” (elementy, które często występują podczas twoich snów, poszukaj ich w Dzienniku Snów), lub rzeczy, które normalnie nie istnieją w prawdziwym życiu, a następnie zrób TR. Gdy ta czynność stanie się nawykiem, zaczniesz je wykonywać będąc we śnie, dzięki temu odzyskasz świadomość. Test Rzeczywistości może ustabilizować twój sen. Taki test jest również znany pod nazwą DILD (Dream Induced Lucid Dreams ). Niektóre metody to:
- Spoglądanie na zegarek, czy godzina się nie zmienia.
- Spoglądanie przed siebie, za siebie, na boki, sprawdzając czy coś się zmieniło.
- Włącznik światła, zapalać / gasić (we śnie, nie działają poprawnie).
- Spoglądać w lustro (obraz będzie rozmyty lub nic się w nim nie pojawi). Jednak twoja postać może być bardzo oszpecona i przerażająca.
- Zatykanie nosa i próba oddychania ( we śnie można oddychać z zatkanym nosem)
- Spoglądanie na swoje ręce i zadawanie pytania „czy ja śnię?” (we śnie twoje ręce mogą mieć więcej lub mniej palców).
- Skoki w powietrzu. Zwykle we śnie jesteś w stanie latać.
- Zdać sobie sprawę podczas snu, że twoje ciało może być bardziej elastycznie niż w rzeczywistości fizycznej. Szczególnym testem rzeczywistości może być przeciskanie swojego palca przez dłoń.
- Wiercisz się, kiedy śnisz, twoje ciało jest bardziej elastyczne niż w prawdziwym życiu. Dotknij ręką ściany, w snach najczęściej przez nią przechodzą.
Krok 10
Świadomość we śnie, można przedłużyć wykonując manewr wirowania bądź spadania do tyłu (prawdopodobnie manewr ten, przedłuża fazę snu REM),pocieranie rąk (zapobiega uczuciu cofania się do ciała).
Podczas wirowania należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wirując lub spadając, przypomnij sobie, że śnisz, a znajdziesz się w zupełnie innym miejscu. W momencie gdy przestaniesz wirować lub uderzysz o ziemię, możesz stracić kontrolę nad snem. Jeśli czujesz, że sen zaczyna drżeć, rozpada się, zaczyna cię cofać do ciała, zacznij spoglądać w dół, wizualizując swoje otoczenie. Przypominaj sobie, że śnisz. To powinno cię utrzymać we śnie.
Krok 11
Przeglądaj swoje wcześniejsze wpisy w swoim Dzienniku Snów.
Mogą pojawiać się pewne wzorce w twoich snach. Pojawiają się, jako znaki snów. Są to , miejsca, sytuacje, ludzie, zwierzęta itp.
To może być zwykły sen związany z twoim codziennym otoczeniem. Nabierz zwyczaju i sprawdzaj swój Dziennik Snów. Gdy zobaczysz we śnie swój powtarzający się znak, zrób sobie TR i będziesz wiedział, że znajdujesz się we śnie.
1 komentarz
ŚWIADOMY SEN - OTWÓRZ OCZY - Krzysztof Jeżyna Fotografia · 22 listopada, 2019 o 6:28 pm
[…] Jak wiadomo w nauce szalenie istotny jest jej początek. Ciężko wyzbyć się złych nawyków. Dlatego nie będę udawał „Alfy i Omegi” i odeślę Was do artykułu, który jest pełen przydatnych wskazówek. Jak śnić świadome sny? […]