Szamanizm od wielu tysiącleci wykorzystywał różne narzędzia i przedmioty w rytuałach, obrzędach i inicjacjach na szamana. W każdym zakątku świata możemy spotkać się z różnymi instrumentami wykorzystywanymi w tym celu. Wszędzie góruje bęben szamański jako niezastąpiony element wprowadzania szamana w odmienny stan świadomości. Z jego pomocą uzyskuje się trans, odpowiedni stan umysłu, przypominający głęboką medytację.
Bęben odgrywa kluczową rolę, albowiem jest przełącznikiem świadomości, dzięki czemu możemy odbyć szamańską podróż. Bębny mają różne wielkości i kształty. Membrana wykonana jest ze specjalnie spreparowanej skóry zwierzęcia (krowa, jeleń, renifer, koza, wół) pozbawionej włosów i tkanki podskórnej naciągnięta jest na drewnianą obręcz za pomocą rzemieni, które z drugiej strony bębna zawiązuje się koncentrycznie. Są to bębny naturalne, które reprezentują pierwotną naturę człowieka. Istnieją też bębny zrobione z tworzywa sztucznego. Najlepszym dostępnym na rynku bębnem jest Buffalo Drum firmy Remo.
Zaletą tych bębnów jest to, że się nie rozstrajają podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Świetnie nadają się do szałasów potów i do zabierania w plener. Dźwięk, wydobywa się z bębna uderzając pałką najczęściej drewnianą lub bambusową. Rytmiczny dźwięk bębna stanowi podstawę do wejścia w tzw. szamański stan świadomości.
Jak osiągnąć odmienne stany świadomości?
Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest muzyka, jednak musi być ona wykonywana w odpowiednim rytmie. Najstarsze sposoby wytwarzania tego stanu to monotonne stukanie kamieniem o skałę. Innym znanym naszym dzieciom instrumentem są grzechotki, klaskanie w dłonie, granie na bębnie.
Rytmiczne bębnienie o niskiej częstotliwości generuje zmiany w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego, wpływając na aktywność wielu motorycznych części mózgu. Badania wykonane elektroencefalografem wykazały, że mózg podczas bębnienia wykazuje aktywność elektryczną w rytmie theta (4-7 cykli na sekundę). Te rytmy przyczyniają się do zwolnienia akcji serca, pogłębienia oddechu, zmniejszenia napięcia mięśni. Już w tym stanie można odbyć szamańską podróż oraz przeprowadzać inne działania np. dywinację czy uzdrawianie.
Szaman oprócz grania na bębnie, równocześnie tańczy i śpiewa. Czasem śpiew jest pieśnią mocy, a czasem pieśń konkretnego ducha lub istoty, która potrafi uleczyć chorobę. Ważne jest też tempo śpiewu. Tybetańscy mnisi śpiewają bardzo dużo mantr i pieśni 200-220 sylab na minutę dokładnie w takim samym tempie w jakim szamani grają na bębnie.
Wibracja bębna znakomicie sprawdza się w dźwiękoterapii i przy wykonywaniu masażu. Działa to na układ nerwowy, komórki, oraz doskonale synchronizuje półkule mózgowe. Stwarza to odpowiedni klimat, dzięki któremu można wejść w stan sprzyjający samo uzdrawianiu.
Jak grać na bębnie szamańskim?
Ważną informacją jest to, że nie trzeba być szamanem aby korzystać z dobroczynnych właściwości bębna. Gra na tym instrumencie jest wyjątkowo łatwa i najważniejsze to poddać się intuicji. Uderzamy pałką w takim rytmie i taką siłą, która nas zadowala. Żeby wejść w trans należy grać jednostajnie w określonym rytmie np. 200-220 uderzeń na minutę. Gdy czujemy, że mamy chandrę możemy rozproszyć negatywną energię poprzez grę na bębnie. Dodatkowo możemy śpiewać, krzyczeć, wyć i wydać inne odgłosy, które przyniosą nam ulgę.
Bęben szamański jest przedmiotem magicznym, warto przed każdą sesją uzdrawiania okadzić go dymem Palo Santo lub Białej Szałwii. Dzięki tym zabiegom żadne byty nie będą przeszkadzać w trakcie podróży.
Bębny Szamańskie naturalne jak i syntetyczne można zakupić w sklepie ezoterycznym: http://szamanskibeben.pl
Zapraszamy do rozwijania się poprzez dźwięk bębna.
Karolina
0 komentarzy