Pochodzenie

Palo Santo (Bursera Graveolens) to święte drzewo, które rośnie na wybrzeżu Ameryki Południowej. W języku hiszpańskim Palo Santo oznacza Święte Drzewo i jest używane od wieków przez szamanów podczas rytualnych modlitw, ceremonii i podczas leczenia. Zupełnie jak jego biologiczni kuzyni, Żywica Olibanowa (popularne kadzidło) i Mirra, Palo Santo jest bogate w dotleniające mózg terpeny takie jak limonen i terpinol, które nadaje Palo Santo ożywcze i dobroczynne cechy.

Użycie Palo Santo można prześledzić wstecz nawet do starożytnych czasów Imperium Inków, gdzie ma znaczące miejsce w rodzimej medycynie rytualnej, preferowany przez szamanów i uzdrowicieli za jego metafizyczne właściwości oczyszczające z negatywnej energii. To silne lekarstwo stało się popularne dzięki swojemu znaczącemu udziałowi w ceremoniach Ayahuasca, utrzymując energię uziemioną i czystą. Jego ożywczy zapach, podnoszący wibracje podczas przygotowań medytacyjnych pozwala na głębsze połączenie ze Źródłem Wszelkiego Stworzenia.

Pozyskiwanie0EC0EE912

Zbieranie drewna Palo Santo jest praktyką regulowaną przez Peruwiański rząd. Metody zbierania respektują świętość drzewa i pozwalają na kontynuację jego życia. Ścinanie żyjących drzew jest zabronione. Opadłe drzewa i jego gałęzie należy pozostawić do wyschnięcia przez okres od 3 do 5 lat. W tym czasie zachodzą reakcje chemiczne i soki kiedyś płynące w żyjącym drzewie zaczynają się krystalizować i formować złoża nadając Palo Santo jego cennym ziarnom kolor pomarańczu i złota. W tych bogatych złożach esencja Palo Santo jest najgłębsza.

 

Sposoby użycia

Użytkowanie tego cennego drewna można podzielić na 4 rożne sposoby.

il_340x270.567134334_gsqzPierwszym sposobem jest zwykła przyjemność z jego naturalnej, nie spalonej formy. Drewno może być umieszczone w saszetce i używane jako odświeżacz powietrza do każdego rodzaju pomieszczeń (toaleta, kuchnia, samochód). To wspaniała alternatywa dla chemicznych produktów, których zadaniem jest zakrycie nieprzyjemnych zapachów. Wykorzystanie Palo Santo w tej formie jest nie tylko piękne estetycznie ale również bezpieczne dla środowiska.

Drugim sposobem jest palenie Palo Santo by uwolnić olejki eteryczne i właściwości drewna. Metoda okadzania (oczyszczania miejsc, aury, itd.) daje świetną alternatywę dla alergików lub dla tych, którzy nie lubią zapachu tradycyjnej pałeczki szałwii. Po prostu zapal końcówkę drewna Palo Santo, lekko dmuchnij w płomień i pozwól ścieżkom dymu wypełnić pomieszczenie, które oczyszczasz. Tego typu palenie jest wspaniałym i napełniającym spokojem doświadczeniem, którym możesz wzbogacić wiele rytuałów. Palenie Palo Santo ma również bardziej praktyczne zastosowanie, ponieważ wydobywający się z niego dym odstrasza komary i inne nieprzyjemne insekty. Dodatkowo, palenie Palo Santo jest bardzo proste, bo w przeciwności do wiązek-pałeczek (smudge sticks) nie musi być wypalane do samego końca i łatwo się gasi, dając możliwość ponownego podpalenia w późniejszym terminie.

Trzecim sposobem ze względu na jego intensywny zapach jest dodanie go jako jeden z elementów naturalnych mieszanek zapachowych.

Czwartym sposobem jest różnorakie wykorzystanie olejków eterycznych zarówno w kosmetyce jak i medycynie.

Tubylcy przygotowują herbatki i nalewki z wiórków drzewa, które ułatwiają trawienie, wspierają układ immunologiczny i redukują stany zapalne. Olejki eteryczne i żywice są stosowane jako miejscowe środki zmiękczające skórę i przy bólach stawowych. Aromaterapia pomaga opanować kaszel i problemy oskrzelowe. Olejki i miazga może być dodana do mydeł, pilingów i terapeutycznych płynów oczyszczająco – nawilżających ciało.

Palo Santo to bardzo praktyczne i uniwersalne drewno, które ma zastosowanie zarówno na podłożu duchowym jak i fizycznym.

Legenda

Zgodnie z legendą, kiedy świat był jeszcze w fazie embrionalnej i był zamieszkały przez zaledwie kilku ludzi, Cosakait najprzystojniejszy i najcnotliwszy z nich, zakochał się w młodej dziewicy. Niestety, młoda dziewczyna nie odwzajemniała jego uczuć i smutek wpędził go w poważną chorobę. Na łożu śmierci wołał ukochaną wielokrotnie, by móc zobaczyć ją po raz ostatni, ale ona nie przyszła. „Proszę, powiedzcie jej że ja nie chcę umierać, ale Yago (Bóg) zabiera mi moje życie. Zawsze będę blisko niej, udekoruję jej głowę pachnącymi kwiatami. Odgonię wszelkie insekty od niej. Nadam smak wodzie, której dotkną jej usta. Pójdę do nieba w aromatycznym dymie podczas ceremonii NAREG. Będę zawsze przy niej i dam jej wszystko o co tylko poprosi…” Po tych słowach gorączka rozpaliła jego ciało a on umarł wołając jej imię.

W miejscu, w którym został pochowany, rosło drzewo. Miało miękki zapach a podczas spalania wydzielało słodki aromat. To Palo Santo, symbol miłości, życzliwości i tęsknoty za niemożliwą miłością. Za jego wysoką wartość i szlachetność plemię Tobas uznało je za drzewo święte i nazwało je Cosakait na cześć legendy.

FOTO 004

 

Miai


 

Źródła: TU, TU

Wszystkich zainteresowanych zakupem Palo Santo zapraszamy do sklepu:

PALO SANTO SKLEP

palo santo irn

 

 


8 komentarzy

Przemek · 12 stycznia, 2018 o 1:34 pm

A ja czytając popijam sobie mate z matero wykonaniego z Palo Santo 🙂 Co za aromat 🙂

    Reznor · 24 lutego, 2018 o 11:45 am

    No właśnie ja też tu trafiłam popijając yerbę z Palo Santo 😀

haha · 15 marca, 2018 o 10:58 am

hahah widze ze yerba kieruje czytelnikami, tez popijam z PS 🙂

admin · 22 marca, 2018 o 11:10 am

A próbowaliście już pić herbatę z Palo Santo ? Mocna rzecz 🙂

Angels27 · 22 kwietnia, 2018 o 1:21 pm

Witajcie w tym pięknym Świecie Boskich Tajemnic Ja Palo santos otrzymałem od znajomego w ramach oczyszczenia z negatywnych Energi a teraz praktykuje do Dzisiaj

Tomek C. · 9 lutego, 2019 o 5:30 pm

Osobiście kojarzę palo santo jako matero do yerba mate. Ciekawy post.

wz · 29 czerwca, 2020 o 12:52 pm

czy można dodać np do whisky i pić jako nalewkę?

Zetka · 5 października, 2022 o 6:19 pm

Dzięki Wam dowiedziałam się o Palo Santo. To zmieniło moje życie na lepsze. Dziękuję jest cudowne!

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *