Dojrzałość planet w horoskopie

Każda z dziewięciu planet posiada w astrologii określoną, wywodzącą się z mitologii symbolikę, zestaw cech, którymi się charakteryzuje, swoje sympatie i antypatie dotyczące innych planet lub znaków, a także wiek, w którym osiąga dojrzałość, czyli zdolność do pełnego przejawiania swoich możliwości. Można pokusić się o stwierdzenie, że ciała niebieskie naszego układu słonecznego przypominają pod tym względem ludzi. Energie planet są jednocześnie psychicznymi dyspozycjami człowieka i realizują się w jego życiu i osobowości lepiej lub gorzej, w zależności od swojego położenia w jego kosmogramie.

O dojrzałości planet warto pamiętać i brać to pod uwagę w czasie analizy horoskopu, ponieważ energia danej planety oferuje inne możliwości i rezultaty w zależności od swojego wieku. Niedojrzała planeta nie może w pełni wyrazić swojego potencjału. Dopiero kiedy osiągnie dojrzałość, staje się zdolna do produktywnych interakcji z innymi planetami i znakami, a także z planetami w trakcie tranzytów. Jest całkowicie rozwinięta i dzięki temu wyraża swoje energie w bardziej stonowany i rozsądny sposób. Dojrzałe planety mogą nawiązywać znacznie „mądrzejsze” interakcje nawet z wrogimi planetami, i nawet w trudnych aspektach (np. kwadratura, opozycja).

Zmiany wywołane dojrzałością planety nie są nagłe, następują stopniowo, lecz jeśli dana planeta jest ważna dla twojego kosmogramu (horoskopu urodzeniowego), efekt będzie bardziej widoczny i odczuwalny.

Zestawienie wieku dojrzałości poszczególnych planet możesz zobaczyć poniżej:

 1. Jowisz – 16 lat
 2. Słońce – 21-22 lata
 3. Księżyc – 24 lata
 4. Wenus – 25 lat
 5. Mars – 27-28 lat
 6. Merkury – 32 lata
 7. Saturn – 36 lat
 8. Rahu/Węzeł Północny – 41-42 lata
 9. Ketu/Węzeł Południowy – 48 lat

Popatrz teraz na swój kosmogram, znajdź planety o poniższych cechach, a później sprawdź, jaki jest wiek ich dojrzałości:

 1. Władca Ascendentu
 2. Władca znaku, w którym masz posadowiony Księżyc
 3. Planety posadowione w znaku Ascendentu i w znaku Księżyca
 4. Planety w koniunkcji z władcą Ascendentu.

Należy pamiętać, że w przypadku, gdy dwie planety znajdują się w odległości do 15 stopni od siebie, dojrzałość wcześnie dojrzewającej planety będzie wstrzymana, dopóki druga planeta jej nie osiągnie. Np. połączenie Wenus z Ketu wstrzyma dojrzałość Wenus do wieku 48 lat, kiedy to dojrzeje również Ketu. Może to zrealizować się w ten sposób, że nawet jeśli osoba ma w kosmogramie silną i dobrze aspektowaną Wenus, to nie będzie przejmować się tworzeniem trwałych relacji aż do 48 roku życia – wtedy może zupełnie nagle ustabilizować się i odnaleźć małżeńskie szczęście.

Z drugiej strony, jeśli obie planety są oddalone o więcej niż 15 stopni, ale znajdują się w tym samym domu, nawet wtedy wcześnie dojrzewająca planeta nie będzie w stanie wyrazić się w pełni w obrębie tego domu, dopóki druga planeta również nie dojrzeje.

Efekty dojrzewania poszczególnych planet mogą być zmodyfikowane poprzez połączenia z innymi (koniunkcje), jak powyżej, a także w zależności od roli tych planet na twoim wykresie urodzeniowym.

JOWISZ – to największy benefik zodiaku, planeta szczęścia i optymizmu, rządząca rozwojem i ekspansją, wyższą wiedzą, reprezentująca sprawiedliwość i duchowy wzrost. Dojrzewanie Jowisza zwiększa możliwości nauki. Nastolatek zauważalnie dorasta w wieku około 16 lat, zaczyna lepiej rozumieć życie, jego samoświadomość pogłębia się. Jowisz daje mu możliwość poszerzenia horyzontów, skupia uwagę na edukacji i pomaga młodemu człowiekowi wzrastać.

Jowisz rządzi także zdolnością do prokreacji, dlatego około 16 roku życia kobiece ciało staje się na tyle dojrzałe, że może ona rodzić dzieci. Jowisz odpowiada również za systemem wierzeń. W wieku 15-16 lat człowiek kształtuje i rozwija własne zrozumienie rzeczywistości – jest to bardzo ważny okres dla znalezienia własnej życiowej prawdy.

W zależności od położenia Jowisza w kosmogramie, rezultaty tego dojrzewania będą się jednak różnić. Jeśli Jowisz jest dobrze umiejscowiony (w przyjaznym znaku, w wywyższeniu, we własnym znaku) to z pewnością da pozytywne rezultaty… ale jeśli przebywa w znaku wrogim lub będzie osłabiony, to również będzie starał się dać korzystne rezultaty, ale uzyskanie tego samego efektu będzie wymagać więcej wysiłku i poświęcenia od właściciela horoskopu.

Jeśli chodzi o położenie w domach, Jowisz radzi sobie dobrze w prawie każdym domu, nawet jeśli przebywa w szóstym, ósmym lub dwunastym domu. Domy, którymi rządzi, również będą miały znaczenie. W szczytowym wieku może aktywować te domy i dostarczyć pewnej wiedzy lub mądrości z nimi związanej. Jowisz rządzi także zasługami, uznaniem, stypendiami, fortuną itp. Te sprawy mogą odgrywać ważną rolę w życiu jednostki w tym czasie.

SŁOŃCE – określa osobowość człowieka, jego naturę, zainteresowania, ogólną witalność oraz to, kim tak naprawdę jest. Dojrzewa w wieku 21-22 lat i powoduje wówczas wyklarowanie się ego oraz zwiększa u jednostki świadomość jej miejsca w społeczeństwie. Może się to wiązać z podjęciem pierwszej pracy. W horoskopie Słońce niesie energię liczby 1 – jest to powód, dla którego większość kultur uważa wiek 21 lat za moment uzyskania pełnej niezależności. Od tego momentu młody człowiek może budować swoją reputację i działać w świecie, a także rozwinąć swoją twórczą inteligencję. Mniej więcej w tym wieku zachodzą zmiany w zakresie niezależności osoby, jej wyborów zawodowych i dalszego rozwijania talentów. Ten wiek może być ważnym okresem dla rozwoju zawodowego.

KSIĘŻYC – uosabia emocje, nastroje, życie uczuciowe, wrażliwość, instynkt, jest również związany z matką i relacjami z kobietami w ogóle. Pierwotne i nieświadome nawyki, popędy i instynkty także przynależą do domeny Księżyca. Księżyc dojrzewa w wieku 24 lat i wtedy emocje i procesy psychiczne u osoby stabilizują się, a jej reakcja na życie wydaje się bardziej dojrzała. Emocje podlegają w większym stopniu analizie poprzez umysł, stają się mniej spontaniczne. Ta zmiana jest bardziej widoczna, jeśli właściciel horoskopu posiada ascendent w rządzonym przez Księżyc Raku (ascendent oznacza fizyczność, osobowość), ponieważ wówczas jego ciało i umysł wydają się dojrzewać jednocześnie w okresie jednego roku.

WENUS – Wenus jest planetą miłości, piękna i kreatywności. Odpowiada za sztukę, romans, czerpanie przyjemności z życia, erotyzm, ale również majątek. Dobrze aspektowana Wenus zapewnia dodatkowe atuty wyglądu i ogólnie pojętej atrakcyjności, oraz wpływa pozytywnie na sferę finansową. Dojrzewa w wieku 25 lat. Mniej więcej w tym wieku człowiek jest już bardziej świadomy znaczących relacji w swoim życiu i docenia je. Dziecinne zauroczenia i bajkowe romanse ustępują miejsca coraz bardziej praktycznym i realnym związkom. U osób zajmujących się duchowością ten rok i późniejsze przyniosą zwiększony rozwój ich Świadomego Ja. Jeśli Wenus jest silna – można w tym czasie spotkać ważnego partnera.

Wenus naturalnie rządzi małżeństwem, miłością i romansem, więc 24-25 rok życia może oznaczać nowy związek, a nawet małżeństwo… pod warunkiem, że cały horoskop to potwierdza. 25 to szczytowy wiek, w którym Wenus osiąga pełną dojrzałość, zatem pozwala człowiekowi zrozumieć miłość i nauczyć się rozsądnie obchodzić ze związkami. Możliwe jest także zaangażowanie się w nowe twórcze hobby.

MARS – reprezentuje energię życiową, odwagę, agresję, determinację, impulsywne działanie, męską seksualność oraz gotowość do walki. Mars był starożytnym bogiem wojny, jego wpływ jest więc energiczny i agresywny. Ta planeta sprawia, że emocjonujemy się z różnych powodów. Dobrze usadowiony Mars występuje w kosmogramach sportowców, biznesmenów, polityków.

Ta ognista planeta dojrzewa w wieku 28 lat. W tym czasie człowiek staje się nieco mniej agresywny, a bardziej stabilny emocjonalnie. Bezsensowna rywalizacja i młodzieńcza wściekłość przygasają. Wcześniej Mars nie potrafi w pełni kontrolować i kierować swoją energią, jest impulsywny, „w gorącej wodzie kąpany”. Osoby z uszkodzonym Marsem mogą ulec w tym okresie poważnemu wypadkowi, traumie lub nagłej zmianie w życiu – wielu  młodych ludzi może nawet umrzeć między 27 a 28 rokiem życia. To wtedy Mars może przejawić się w ekstremalny sposób – poprzez pochopne, lekkomyślne działania, brawurowe zachowania, wypadki itp. Ludzie z silnym Marsem mają tendencję do dużej aktywacji woli w tym wieku i mogą podjąć jakąś ważną inicjatywę.

Wiek 28-30 lat może oznaczać, że zyskasz nowe poczucie niezależności w swoim życiu, możesz stać się bardziej odważny, ambitny i nieustraszony. Zyskasz dojrzałość w stosunku do spraw tego domu, w którym znajduje się Mars na twoim urodzeniowym wykresie. W naturalny sposób nauczysz się pokonywać różne życiowe przeszkody.

MERKURY – ta najbliższa Słońcu planeta zarządza komunikacją, inteligencją i handlem (w szczególności umowami). Jego domeną jest analiza, ustne i pisemne formy wypowiadania się. Reprezentuje zdrowy rozsądek oraz wszystko to, co jest racjonalne. Planeta ta patronuje porządkowaniu rzeczy, dokonywaniu oceny, procesowi uczenia się oraz kształtowania umiejętności.

Merkury dojrzewa w wieku 32 lat. Od tego momentu osoba może poczuć się bardziej „analityczna” w stosunku do życia. Jest już dobrze zaznajomiona ze swoimi rachunkami i kredytami, czuje, że pieniądze to poważny temat. Może zainteresować się inwestycjami i biznesem oraz zapewnieniem sobie stabilności finansowej. Rozmowy z innymi ludźmi stają się bardziej znaczące, podejmowane są ważne decyzje dotyczące finansów. 32 lata to wiek, w którym nabywa się nowych umiejętności, manifestuje umiejętność zarządzania, organizowania, planowania, administrowania, komunikowania się, marketingu, pisania, mówienia. Zwykle w tym czasie zachodzi również ważna zmiana w relacjach z przyjaciółmi lub rodzeństwem.

SATURN – Saturn obok Jowisza jest kolejną dużą planetą, ale jego wpływ przynosi raczej ograniczenia, niż dobre okazje. Reprezentuje ciężką pracę, wytrwałość i cierpliwość. Oznacza wszelkie przeciwności losu, z którymi musimy zmierzyć się na drodze do sukcesu. Trudny i surowy Saturn jest karmicznym nauczycielem i nie zostawi cię w spokoju, dopóki nie nauczysz się właściwej dla siebie lekcji.

Saturn oznacza też sumienie i moralność, prawa i zasady, które wybieramy jako podstawę swojego postępowania. Osiąga dojrzałość w wieku 36 lat. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to najważniejszy rok w życiu człowieka. W tym roku osoba doświadcza trzeciego powrotu Jowisza na pozycję urodzeniową, drugiego powrotu Rahu/Ketu i dojrzałości Saturna razem. To rok, w którym w końcu dorośnie. Żadne ślady dziecka/ nastolatka nie pozostaną i będzie ona pewna swojego miejsca w społeczeństwie, swojej pracy, swojego umysłu, swojej filozofii i swojej karmy.

Jeśli masz mniej niż 36 lat, pamiętaj, aby przeanalizować siebie, gdy w przyszłości skończysz 36 lat. Zwykle w tym wieku pojawiają się ważne lekcje Saturna – nauka wytrwałości, pokonywania cierpienia, przyjmowania dodatkowych obowiązków, spłacanie długu karmicznego, wypełnianie swojego przeznaczenia. Czas dojrzewania Saturna może odblokować zablokowane obszary życia – takie, które są połączone z domem, w którym Saturn przebywa na wykresie urodzeniowym właściciela horoskopu.

W wieku 36 lat człowiek rozumie już i docenia prawdziwe znaczenie i rolę Saturna. Uczy się być bardziej pokorny, cierpliwy, poznaje prawdziwe realia życia: starzenie się, przemijanie…   Uświadamia sobie, że nie jest już taki młody i starzeje się z dnia na dzień. Jest zmuszony skupić się na swojej karmie.

RAHU/KETU – oś Rahu/Ketu (inaczej Węzły Księżycowe – Północny i Południowy) to dwa maleficzne sygnifikatory, które nie są planetami, ale obliczonymi punktami na niebie. Ponieważ jednak dają w horoskopie konkretne efekty, zostały nazwane przez starożytnych mędrców cienistymi planetami. Ich wpływ odpowiada do pewnego stopnia energiom Urana i Neptuna.

Rahu – Węzeł Księżycowy Północny dojrzewa w 41-42 roku życia. Zwykle wtedy w obszarze domu zajętego przez Rahu następuje jakiś duży zwrot. Przez pierwsze 41 lat życia dom Rahu jest miejscem wielkich wzlotów i upadków, ponieważ Rahu jest planetą bardzo pobudliwą, chaotyczną i pożądliwą, której nie możemy w pełni kontrolować przed 41-42 rokiem życia. Ale w końcu Rahu dojrzewa i jesteśmy w stanie opanować jego szaloną energię. Na przykład, jeśli Rahu jest w siódmym domu, to około 41-42 roku osoba z takim kosmogramem może np. wyjść ponownie za mąż, doświadczyć nowego ważnego związku, uspokojenia pasji w relacjach i możliwości dokonywania lepszych wyborów dotyczących związków. Zawsze w momencie dojrzałości Rahu człowiek staje się postępowy i otwarty na nowe opcje życia i wykonuje zwroty o 180 stopni w różnych obszarach.

Ketu – Węzeł Księżycowy Południowy dojrzewa w wieku około 48 lat. Symbolizuje brak przywiązania, izolację i duchowość. Sprawia, że patrzymy w głąb siebie i pomaga nam oderwać się od bogactwa i spraw materialnych. Dzięki niemu jesteśmy bardziej świadomi siebie. 48 lat to właściwy wiek na spojrzenie w głąb własnej Duszy. Ketu sprawi, że będziesz bardziej oderwany od spraw domu, w którym Ketu przebywa w twoim kosmogramie. Spowoduje, że skupisz się na swojej przeszłości, wszystkich rzeczach, które dotychczas zrobiłeś i całej odpracowanej karmie. To najlepszy czas, aby stać się bardziej uduchowionym i zbliżyć się do Boga. Czas, by zapomnieć o nazwisku, sławie, luksusie i zajrzeć do środka…

Ascella


 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *