Zaczynam serię artykułów o emocjach. Bazą do nich będzie książka Dawida Hawkinsa „Siła czy Moc”. Postaram się w sposób możliwie najprostszy przybliżyć Wam każdą emocję i jak ona wpływa na nasze zachowanie.

Najniższą emocją, która blokuje działania a często tak paraliżuje, że człowiek nie jest w stanie dokonać racjonalnej oceny sytuacji nie jest strach a wstyd.

Dlaczego się wstydzimy? Gdzie jest źródło wstydu?

Gdy byliśmy dziećmi, słyszeliśmy „Wstydź się. Nie wolno tak robić”, „Jak ty wyglądasz. To wstyd”. Zewsząd docierało do nas,wstydź się tego czy owego.Niezliczona ilość razy. Rodzice czy dziadkowie, powtarzali to jak mantrę. Dla dzieci wstyd jest rzeczą bardzo niezrozumiałą.One są naturalne i wolne od narzucanych przez świat dorosłych ograniczeń. Jednak ciągłe wpajanie tego programu robi swoje. Dla dziecka nie ma znaczenia czy i jak jest ubrane, czy ma plamę na koszulce czy też brudną buzię i ręce. W końcu zaczynają wstydzić się swojego ubioru i swego ciała. W późniejszym wieku objawia się to chęcią noszenia ubrań znanych marek, by nie wypaść gorzej przed innymi. Już kilkulatki zaczynają bać się dotykać, zwłaszcza organów płciowych, w obawie przed ostrą reprymendą od dorosłych. Zaczynają traktować nagość, jako coś brzydkiego  i grzesznego,  coś co jest niedoskonałe i czego trzeba się wstydzić.

Pamiętam ze swojego dzieciństwa zabawę w doktora. Z zaciekawieniem chowaliśmy się np pod kołdrą lub w miejscu gdzie nikt z dorosłych nie mógł nas zobaczyć. Oglądaliśmy i dotykaliśmy swoje miejsca zwane intymnymi, nie pojmując dlaczego dorośli zabraniają tego robić. To było bardzo ciekawe, zobaczyć jak fizycznie się różnimy. Jednocześnie też sprawiało dużą frajdę.

Skupiam się tutaj na najbliższym mi kręgu kulturowym, co wcale nie oznacza, że inne są wolne od programu wstydu związanego z seksualnością. Działa on najsilniej i głównie w tej sferze.

Zastanawiacie się gdzie jest przyczyna takiego podejścia? W grę wchodzą tu przede wszystkim uwarunkowania religijne. Od wieków, wszędzie tam gdzie dotarły judaizm, chrześcijaństwo i islam, seksualność zaczęła być traktowana jako zło konieczne. Akt kobiety i mężczyzny służy niemal wyłącznie prokreacji a wśród niektórych ortodoksyjnych wyznawców tylko temu. Seks uprawiany przez dziurę w prześcieradle czy tylko przy zgaszonym świetle to chyba najbardziej obrazowe przykłady. Cieszenie się swoimi ciałami, do tej pory jest traktowane w wielu środowiskach jako grzech. A już gdy robią to ze sobą ludzie, którzy nie są małżonkami stanowi to bardzo ciężkie wykroczenie przeciw prawu, które podobno zostało dane przez ichniejszego Boga.

Dla przeciętnego człowieka, zwłaszcza mężczyzny z tzw cywilizacji chrześcijańskiej, celebracja aktu seksualnego przez kilka godzin jest czymś niewyobrażalnym. Liczy się przede wszystkim szybkość dojścia do orgazmu i ich ilość a nie świętowanie zbliżenia. Wiele kobiet natomiast, poprzez taką postawę ich partnerów, nigdy nie miały orgazmu a dla ich zadowolenia, udają że są w siódmym niebie. Ale to już zupełnie inny temat.

Stłumiona energia seksualna musi znaleźć gdzieś ujście. Skoro nie może swoją naturalną drogą celebrowania aktu seksualnego czy też podczas tworzenia dzieł sztuki np muzyki, poezji czy obrazów, to przeradza się w inne formy. Czasem są to wybuchy złości, a czasem wręcz niepohamowana agresja. Agresja przeciw innym istotom lub nawet sobie. Nie jest wcale przypadkiem, że wszelkie media w tym społecznościowe, bez zażenowania pokazują wojny czy brutalne jak boks odmiany sportu (choć ja bym to sportem nie nazywał) a gdy ktoś pokaże niedozwolony przez kulturę czy religię fragment ciała, to się go szykanuje. Czyż to nie jest jawna hipokryzja? Wypadki, katastrofy czy wojny są jak najbardziej wskazane a piękno całego ciała zabronione.

Co odważniejsi twórcy X muzy, w swoich dziełach umieszczają sceny erotyczne. Jednak nawet oni trzymają się pewnych wytyczonych wstydem granic. Choć gdy sięgam pamięcią do lat młodości, to przypomina mi się piękny film erotyczny z 1974 roku z Sylwią Kristel w roli głównej. Mowa tu o „Emmanuelle”. Jest to chyba jedno z najlepszych dzieł tego gatunku. Działający na wyobraźnię i pokazujący zupełnie inne spojrzenie na tematykę seksu. Tym, którzy nie mieli okazji go obejrzeć, gorąco polecam.

Z drugiej jednak strony, w zdecydowanej większości tzw filmów dla dorosłych, seks został sprowadzony właściwie do pornografii. Chyba większość czytelników miała okazję obejrzeć choć jeden lub chociaż jego urywek. Wiecie zatem doskonale, że pokazywana jest tam właściwie, tylko biologiczna strona współżycia. Na dodatek, jak każdy reżyserowana produkcja, z prawdziwym życiem ma wbrew pozorom niewiele wspólnego. Młodzież, której od dzieciństwa wmawiano uczucie wstydu, a która swoją przygodę z erotyką zaczyna właśnie od takich filmów, buduje całkowicie błędne wyobrażenie, czym jest współżycie seksualne. Chociaż trudno się dziwić, że tak właśnie jest. Przecież nam nie miał kto przekazać innego spojrzenia, więc nie można oczekiwać, że mogliśmy je przekazać młodszemu pokoleniu. Ani w domu, ani w szkole wiedza ta nie była i nie jest powszechnie serwowana.

A swoją drogą, popularność różnych serwisów oferujących bądź to filmy, bądź to transmisje na żywo i pokazujących zwierzęcą stronę seksu jest olbrzymia. Często również można obejrzeć sceny rodem z horrorów, gdzie zadawanie cierpienia innej istocie, wywołuje podniecenie seksualne.

I ciekawostka językowa. Ludzie którzy bez oporów pokazują swoje nagie ciała nazywani są bezwstydnymi. Przyjęło się, że słowo to, ma pejoratywne brzmienie. Z czym się oczywiście nie zgadzam. Wyraźnie jednak wskazuje na to, że program ten mocno działa na podświadomość.

Czego oprócz nagości jeszcze się wstydzą ludzie?

„Dziwnych” zachowań, które odbiegają od narzuconego przez społeczeństwo kanonu. Przykładem niech tu będzie np. samotny taniec na moście lub na środku rynku w mieście. Wstydzą się rozmawiać na tzw tematy tabu, przede wszystkim związane z seksualnością. Wstydzą się pokazać w pomiętym czy brudnym ubraniu, czy też takim które ich bardzo wyróżni spośród innych. Wstydzą się mówić o swoich uczuciach. Zachowanie, ubiór, fryzura. Wszystko może stać się powodem do wstydu.

Ile razy słyszeliście czy mówiliście takie zdanie „Wstyd mi za ciebie”? Przypomnijcie sobie w jakich to było sytuacjach. To na pewno pomoże zrozumieć tę emocję i nauczy jak się jej pozbyć ze swojego życia. Wstyd osłabia i w końcu blokuje działania. Potrafi sparaliżować na tyle, że nie można ruszyć dalej.Ludzie przestają być sobą, przestają być autentyczni.

Pozbycie się tej najniższej z możliwych emocji, pozwala na rozpoczęcie prawdziwej duchowej podróży.

Pierwszym krokiem w tym kierunku jest zaakceptowanie swojej nagości a co za tym idzie piękna własnego ciała. Danie sobie pozwolenia na nagość. Kolejnym jest akceptacja nagości u innych. Gdy się zrobi te dwa kroki, pozostałe staną się dużo łatwiejsze. Przypatrujmy się dzieciom. Obserwujmy je i wyciągajmy wnioski.

Gdy stajemy nago obok siebie jesteśmy równi. Jesteśmy kobietami i mężczyznami. I to jest jedyne co iluzorycznie dzieli. Znikają podziały klasowe, podziały na biednych i bogatych. Jest to niesamowicie ważne zarówno dla podświadomości jak i świadomego umysłu. Będąc bez ubrania i patrząc na nagich ludzi stojących obok, powoli pozbywamy się iluzji oddzielenia. Powoli dochodzi do świadomości fakt, że wszystko co blokował wstyd znika a zamiast tego pojawia się lekkość i otwartość.

Więc życzę Wam byście przestali się wstydzić czegokolwiek i zaczęli odkrywać prawdziwych siebie.

Świętobor


 

4 komentarze

Anna · 4 maja, 2021 o 6:49 pm

Dzień dobry,

Poszukuję nauczyciela duchowego. Może tutaj znalazłam?

Anna

    IRN · 5 maja, 2021 o 8:41 am

    Mamy nadzieję, że treści na naszych stronach wzniosą Cię wyżej. Poszukiwania zawsze warto zacząć od własnego wnętrza. Pozdrawiamy

    Świętobor · 10 maja, 2021 o 10:56 pm

    Posłuchaj swego serca. Ono Cię pokieruje.
    Gdy uczeń jest gotowy pojawia się nauczyciel a gdy jest naprawdę gotów, nauczyciel odchodzi.

Jofi · 1 maja, 2022 o 9:17 am

Chętnie poczytam szerzej o wstydzie dotyczącym innych aspektów. Ciało to tylko wierzcholek góry lodowej.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *