Koniunkcja Wenus z Saturnem – spóźnione życie

Życie człowieka powinno przechodzić płynnie od jednego etapu do drugiego – najpierw dzieciństwo, młodość, później dorosłość, pierwsza praca, małżeństwo, przyjście na świat dzieci, późna dojrzałość i wreszcie starość. Społeczeństwo oczekuje od nas podążania za pewnymi wytycznymi, zajęcia we właściwej chwili odpowiedniego miejsca w społeczności i przysłużenia się jej poprzez działanie zgodne z tradycją, z obowiązującymi od setek lat normami.

Wszelkie odstępstwa od normy nie są mile widziane i nawet w obecnych czasach mogą skutkować ostracyzmem ze strony konserwatywnej rodziny, znajomych czy też środowiska pracy, a także jednostka sama może czuć się gorzej ze swoim niedopasowaniem oraz obwiniać się za nie. Faktycznie, zdarza się, że kolejne etapy życia idą jakby wspak lub wszystko wydarza się z wieloletnim opóźnieniem.

Za taką „odmienną ścieżkę losu” odpowiada często koniunkcja Wenus z Saturnem (a także kwadratura lub opozycja między tymi planetami), uważana za jeden z najtrudniejszych aspektów astrologicznych, zwiastujący nieszczęścia w miłości, niepowodzenia w finansach i niekończące się opóźnienia. Oczywiście młody człowiek nie wie, dlaczego jest inny niż jego koleżanki i koledzy, ani z czego to wynika. Jeśli ma szczęście – zrozumie swój los w wieku około 30 lat, czyli po pierwszym powrocie Saturna na pozycję urodzeniową…

 

Czym jest aspekt koniunkcji?

Aspekt to mierzona w stopniach ekliptyki kątowa odległość między dwiema planetami, planetą a wierzchołkiem domu, między dwoma znakami lub też innymi ważnymi punktami horoskopu. Koniunkcja to tzw. aspekt duży, najmocniejszy pod względem energetycznym, występujący wówczas, gdy dwie planety leżą w tym samym stopniu danego znaku – a łuk długości ekliptyki prawie nie istnieje – ponieważ wynosi 0 stopni. Jest to wtedy tzw. ścisła koniunkcja. Oczywiście nie wszystkie koniunkcje są ścisłe, dopuszczalna orba wynosi 8, a w przypadku Świateł – 10.

Koniunkcja symbolizuje scalenie, zjednoczenie się energii dwóch planet, w wyniku czego powstaje trzecia jakość, niemal „trzecia planeta”. Oznacza także koncentrację, początek nowej fazy lub działanie. Wiele koniunkcji może działać korzystnie, gdyż dzięki nim łatwiej jest podjąć się nowych przedsięwzięć, być samowystarczalnym i wykazać siłę charakteru. Dobra koniunkcja umacnia konstrukcję energetyczną człowieka. Mała ilość koniunkcji lub ich brak w horoskopie wskazuje osobę o niewielkiej inicjatywie, obawiającą się samodzielnie działać, która szuka pomocy i inspiracji u innych.

W przypadku koniunkcji planet o całkowicie przeciwstawnych energiach, koniunkcji planet społecznych lub transcendentalnych z osobistymi (np. Słońca z Uranem, Marsa z Saturnem czy Wenus z Saturnem) wynik może być wybuchowy, dysharmonijny i mocno obciążyć jednostkę, determinując jej los.

 

Symbolika Wenus i Saturna

Wenus możemy wyobrazić sobie jako młodą, urodziwą kobietę, która pragnie przeżywać romanse, żyć w luksusie, wieść przyjemne i beztroskie życie wśród pięknych przedmiotów, biżuterii, sukien, perfum, dzieł sztuki, mając u boku ukochanego. Nie w głowie jej troski, zmartwienia i trudy życia. Jej domeny to przyjemność, miłość, harmonia, takt, uczucie, lekkość, dobrobyt, sukcesy, erotyka. Należy do tzw. planet osobistych i beneficznych (przynoszących szczęście).

Wenus jest planetą żeńską, negatywną, panującą nad znakiem Wagi i Byka, wywyższoną w Rybach. Dotyczy małżeństwa, rodziny, związków z ludźmi, a szczególnie z odmienną płcią. Przyświeca pierwszym uczuciom, miłościom, romansom, ponieważ zarządza wiekiem młodzieńczym, pomiędzy 14 a 21 rokiem życia. Personifikuje córkę, kochankę, siostrę, żonę.

Saturn natomiast jest astrologicznym „wielkim nieszczęściem”, wielkim malefikiem, władcą czasu i karmy, planetą ludzi starych i wymagającym, acz sprawiedliwym nauczycielem. Jego domeny to ciężka praca, struktura, prawo, samodyscyplina, rozsądek i trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość, wraz z jej mniej przyjemnymi stronami. Saturn wymaga, by poczekać cierpliwie na sukces (nierzadko niemal całe życie). Krytycznie aspektowany niesie bezduszność, melancholię, okrucieństwo, chytrość, niesolidność, brak dyscypliny.

Ogólnie Saturn wskazuje na kłopoty i przeszkody, z którymi człowiek musi zetknąć się w życiu, aby zahartować się. Włada okresem późnej starości aż do śmierci. Jest regentem znaku Koziorożca i współwładcą znaku Wodnika. Ulega wywyższeniu w znaku Wagi.

Personifikuje ojca (przy nocnym urodzeniu), męża, starsze osoby.

 

Efekty koniunkcji Wenus z Saturnem – miłość i przyjaźń

Koniunkcja Wenus z Saturnem to aspekt karmiczny odnoszący się do relacji, zarabiania i ogólnej życiowej realizacji. Być może posiadająca go osoba w poprzednich wcieleniach nie wykazała się odpowiedzialnością, porzuciła rodzinę, roztrwoniła majątek w młodym wieku – dlatego we wcieleniu obecnym został jej przydzielony surowy strażnik – Saturn, który ma za zadanie ograniczać ją i zezwalać na spełnienie tylko wówczas, gdy wykaże się ona dojrzałością i mądrością.

Niewykluczone, że jest to również aspekt „spotkaniowy”, mający na celu zetknąć posiadacza tej koniunkcji z właściwymi osobami – starszymi nauczycielami, którzy wybrali wcześniejsze wcielenie się, a którzy mają za zadanie przekazać jej pewną wiedzę.

Tak czy inaczej, niesie on na tyle dalekosiężne skutki w życiu posiadacza horoskopu, że warto znać jego charakterystykę.

Koniunkcja Wenus z Saturnem daje wrażenie przeżywania życia „od końca”, ze względu na relacje przyjacielskie i miłosne z osobami o wiele starszymi (tak, nie bójmy się tego nazwać wprost: chodzi o osoby po 50-tce, po 60-tce, a nawet jeszcze starsze). Młody człowiek obarczony tym aspektem nie spędza czasu ze swoimi rówieśnikami, ale zostaje, dosłownie i w przenośni, wciągnięty w świat Saturna – zostaje mu niejako odgórnie przydzielone towarzystwo emerytów, które o dziwo bardzo mu odpowiada, ponieważ znajduje w nim poszukiwane wartości – takie jak powaga, dojrzałość, zrozumienie, spokój, mądrość, wsparcie, dobra rada.

Wenus w koniunkcji z Saturnem przyciąga przyciąga partnerów starszych, poważnych, którzy dają jej stabilizację, lecz jednocześnie powodują frustrację, ponieważ każda młoda Wenus pragnie beztroski i luksusu, bajkowych romansów, łatwego zarobku, wydawania pieniędzy na przyjemności, pragnie przeżywać uniesienia każdego rodzaju, zaś Saturn niestety nie wpisuje się w te wyobrażenia, nie pomaga jej realizować tych marzeń i zdarza się, że od razu zaczyna uczyć ją dyscypliny. Wenus musi szybko dorosnąć i wyzbyć się infantylności, jeśli chce dotrzymać kroku Saturnowi.

Do 28-30 roku życia Wenus może cierpieć z powodu miłosnych niepowodzeń, czuć żal z powodu braku popularności i docenienia wśród rówieśników, a jednocześnie nie widzieć w nich materiału na partnerów, ponieważ nie jest to energia, przy której czułaby się dobrze. Często miota się, nie mogąc zrozumieć, czego sama chce i czego oczekuje od niej świat. Pragnie podążać za wszystkimi, ale nie jest to jej dane. Jeśli przyciągają ją młodzi ludzie, to często są oni saturniczni, czyli spod znaku Koziorożca lub z mocno zaznaczonym Saturnem w horoskopie.

Saturn dodaje emocjonalnej głębi i mądrości, czego młodzi ludzie nie są jeszcze w stanie docenić, dlatego lata szkolne i okres studiów może być dla takiej Wenus czasem samotności i ciężkiej pracy, wypełnionym poczuciem bezradności. Nie jest w stanie znaleźć właściwego dla siebie towarzystwa i życie też nie bardzo jej się układa. Aspekt koniunkcji Wenus z Saturnem może dodatkowo spowodować u Wenus dużą nieśmiałość i wycofanie, wychłodzenie uczuć, może sprawić, że nie będzie potrafiła wyrażać swoich emocji, co również nie przysporzy jej sukcesów w relacjach. Do tego dochodzi brak wyczucia mody, niedopracowany styl ubierania się i czasem po prostu brak funduszy na modne ubrania.

Czas Wenus nadchodzi, gdy Saturn powraca na pozycję urodzeniową – wtedy może ona spotkać swoją pierwszą spełnioną miłość, swego zmaterializowanego Saturna (nierzadko z „pierścieniami” nawet, czyli z brzuszkiem). I bywa tym faktem bardzo zaskoczona. Nie spodziewała się pokochać ani być pokochaną przez mężczyznę po 60-tce…

Po pierwszej fazie zauroczenia Wenus bywa jednak oburzona zgrzebnością Saturna, jego siermiężnością; przeżywa ciężkie chwile związane z jego wiekiem. Saturn jest dla Wenus z jednej strony bezpieczną przystanią i mądrym mentorem, opiekunem, a z drugiej strażnikiem, oznaczającym niewolę i ograniczenie. Poprzez swego ukochanego-Saturna Wenus widzi starość i kres życia, i wzdraga się na ten widok, uświadamiając sobie własne przemijanie i śmiertelność. Jej żywotność i beztroska przygasają i chcąc nie chcąc Wenus poważnieje, strukturyzuje się, dojrzewa na saturniczną modłę. Na szczęście po 30-tym roku życia Wenus nabiera sił, zaczyna doceniać energię Saturna i korzystać z niej, choć wynik tej współpracy jest daleki od frywolności.

Piękno dojrzałej „saturnicznej” Wenus jest zasadnicze, wręcz korporacyjne-uczelniane, odmierzone, eleganckie, ponadczasowe, przemyślane. Nie ma tu miejsca na przypadkowość. Wenus w relacji z Saturnem jest poważna, i w głębi duszy może być niepewna swej kobiecości, nie wie, jak ją przejawiać. Wiele lat zajmuje jej odkrycie swojej wartości jako kobiety i nauczenie się czerpania radości z życia. Jej twarz może przypominać maskę z mocno zaznaczonymi kośćmi policzkowymi, po której nie znać wieku (Saturn konserwuje urodę). Wenus w koniunkcji z Saturnem jest powściągliwa, poważna, zasadnicza, nie jest trzpiotką ani kokietką, raczej dystyngowaną panią doktor lub budzącą lekki popłoch urzędniczką.

Saturn jest wymagający wobec ludzi młodych, natomiast łaskawy dla ludzi starych – zatem starsza Wenus lepiej będzie się czuła w jego objęciach, zarówno tych metaforycznych, astrologicznych, jak i tych „zmaterializowanych”. Może jednak zdarzyć się tak, że starszy partner nie da jej tego, czego oczekiwała, będzie też miała bolesne odczucie, że jej młodość już przeminęła i w późniejszym wieku zacznie poszukiwać młodszych partnerów.

Wenus w koniunkcji z Saturnem często nie doświadcza spełnienia miłosnego aż do 30-roku życia. Saturn tworzy niewidzialną barierę, szklaną ścianę oddzielającą ją od seksu, bliskości, romansów. Samoświadomość w tych tematach i pierwsze sukcesy przychodzą późno, nierzadko o dekadę później niż u rówieśników. Rodzi to oczywiście frustrację, żal za straconym czasem i pogłębienie poczucia bycia gorszą od innych.

Wenus w koniunkcji z Saturnem przynosi opóźnienia w znalezieniu odpowiedniego partnera, opóźnia małżeństwo. Przy takim aspekcie nie jest wskazane zawieranie małżeństwa przed 30 rokiem życia – zwykle takie relacje rozpadają się, ponieważ młody człowiek jest niedojrzały, nie wie jeszcze, czego oczekuje od związku ani nie jest gotowy na jego sformalizowanie.

Efekty koniunkcji Wenus z Saturnem – sprawy materialne i praca

Posiadając koniunkcję Wenus z Saturnem w horoskopie urodzeniowym możemy spodziewać się opóźnień w uzyskaniu stabilizacji materialnej, czyli de facto zdobycia stałej pracy. Często dzieje się to dopiero po 30 roku życia. Konieczne jest również nauczenie się właściwego zarządzania finansami, wskazana jest umiejętność oszczędzania i zarabianie zgodnie z prawem. Nie ma co liczyć na wygrane w gry losowe czy hazardowe, metodą bogacenia się Wenus w koniunkcji z Saturnem jest systematyczna praca, oszczędzanie oraz rozsądne, bezpieczne inwestowanie. Saturn lubi czasami przetestować beztroską Wenus poprzez zdarzenia losowe, w wyniku których traci ona wszystkie pieniądze, co zmusza ją do przyjęcia rozsądniejszej postawy jeśli chodzi o finanse, posiadania oszczędności na czarną godzinę etc.

Efekty koniunkcji Wenus z Saturnem – twórczość artystyczna

Saturn może zapewnić Wenus wytrwałość twórczą, a także nadać głębię jej twórczości, jednocześnie opóźniając jej artystyczny sukces. Dzieła młodego artysty czy artystki zwykle nie są doceniane, albo też są oni zmuszeni by rozmieniać się na drobne i zarabiać wprawdzie na twórczości, ale służąc innym, starszym osobom i realizować ich pomysły. Silny wpływ Saturna sprawia, że młody człowiek pragnie być autorytetem dla innych, ale musi zapracować sobie na tę pozycję i szlifować talent przez długie lata. Wówczas w drugiej połowie życia może liczyć na nagrodę od Saturna.

Znane osoby z koniunkcją Wenus-Saturn w horoskopie urodzeniowym: Bill Gates, Donald Trump, Ennio Morricone, Nicolas Cage, Julianne Moore, Denzel Washington, Daryl Hannah, Hilary Swank, Jim Carrey, Jeff Bezos.

Ascella


 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *