Na samym początku warto zastanowić się czym jest OOBE. Pozwolę sobie przytoczyć definicję pochodzącą z Wikipedii.

Eksterioryzacja (ang. out-of-body experience – OBE, rzadziej OOBE, doświadczenie poza ciałem) – wrażenie postrzegania świata spoza własnego ciała fizycznego. Osoby uważające, że doświadczyły OBE, twierdziły, że mogły się poruszać, dokonywać obserwacji i komunikować z innymi istotami inteligentnymi, podczas gdy ich ciała spoczywały.

Jak widać powyżej przedstawione jest jedno z wielu wyjaśnień. Czy powinniśmy jednak kierować się sztywnymi określeniami, które tak naprawdę są niedoskonałe? No właśnie. Każdy z nas może przeżywać ten stan w inny sposób, dlatego właśnie sam musi zastanowić się nad tym jaka jest prawdziwa natura przeżywanego doświadczenia.

Książka, pomimo swojej niewielkiej objętości (166 stron) zawiera sporą dawkę wiedzy, którą przyswaja się bardzo łatwo. Przeczytanie tej publikacji zajęło mi dosłownie wieczór, który minął przyjemnie, bez szczególnego wysiłku. Zdecydowanie można ją nazwać książką „do poduszki”, zaczynając czytać nie mogłem się wręcz oderwać. Wiedza przekazana jest w sposób rzetelny, bez zbędnych ogólników, wywodów i filozoficznych zagwozdek. Autor ogranicza się w przekazie teoretycznym do absolutnego minimum. Taka postawa nie wynika jednak z braku wiedzy na konkretny temat (w końcu Robert Noble jest pionierem tej dziedziny!), lecz z chęci zmotywowania czytelnika do podjęcia samodzielnych prób i doświadczeń. Każdy może, na podstawie dokonanych obserwacji, postawić tezę czym tak naprawdę jest dla niego OOBE.

Treść ułożona jest w sposób nieprzypadkowy, dzięki czemu powoli zaznajamiamy się z kolejnymi, ważnymi aspektami mającymi pozytywny wpływ na osiągnięcie stanu OOBE. Przez czynniki takie jak alkohol, stopień wygody łóżka i choroby po melisę i środki chemiczne autor przygotowuje potencjalnego podróżnika astralnego na poziomie fizycznym. Następnie rozpatrywany jest aspekt wpływu bodźców na ciało astralne, oraz aspekt psychologiczny – największy lęk przed OOBE, czyli strach. Po zapoznaniu się z nimi mamy przed sobą już szerokie spektrum metod i technik służącym wprowadzeniu się w odpowiedni stan umysłu, utrzymywaniu go przez okres czasu zależny od naszej woli, a także głównej praktyce opuszczania ciała.

Język, jakim pisane jest to dzieło jest zrozumiały dla każdego. Nie natkniemy się na trudne, specjalistyczne słowa bez ich wytłumaczenia, dzięki czemu osoby o braku pewnych podstaw nie muszą poświęcać dodatkowego czasu na wyszukiwanie tych zagadnień. Wzbogacona jest o elementy obrazkowe i wykresy, które choć nie mają jakiegoś większego celu edukacyjnego są miłym odstępstwem od czytania.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *