„OOBE może doznawać każdy, kto tego bardzo pragnie.”

Ezoteryka wiąże się z rozwojem duchowym i każdy z poszukujących własnej drogi używa różnych metod, by poznawać zasady funkcjonowania świata i nas samych. Jedną z nich jest OOBE, czyli wychodzenie z ciała nazywane też świadomym śnieniem. Można zauważyć coraz więcej osób zainteresowanych tym tematem ale na polskim rynku jest niewiele książek na ten temat. Miałam możliwość poznania teoretycznie tego zagadnienia w dwóch poradnikach: „Projekcja astralna” czy „Świadome Śnienie”. Są to jednak publikacje napisane przez zagranicznych autorów. Teraz możemy także czerpać wiedzę z doświadczenia polskiego autora – Roberta Noble, który zebrał swoje doświadczenia w książce pt. „OOBE Drugie życie poza ciałem„.

e – book Roberta Noble

Robert Noble interesował się parapsychologią już od najmłodszych lat. W wieku 11 lat natknął się na książkę Roberta A. Monroe pt. „Podróże poza ciałem.” To był pierwszy jego krok ku poznaniu niewidzialnych światów poprzez wychodzenie z ciała zwane OOBE czyli Out of Body Experience. Oczywiście wymagało to wielu ćwiczeń i wypracowania własnych technik ale dziś jest on jednym z najbardziej znanych podróżników astralnych. Chcąc zachęcić innych do doświadczeń projekcji astralnej napisał w 2008 roku e – book „OOBE. Drugie życie poza ciałem”, który udostępnił na swojej stronie oraz stworzył kurs dla osób bardziej zaawansowanych w tej technice. Elektroniczna wersja książki wzbudziła ogromne zainteresowanie i pojawiły się pytania o wersję papierową. Po sześciu latach od ukazania się e – booka, powstała książka „OOBE” Drugie życie poza ciałem” w wersji tradycyjnej. Została ona uzupełniona o nowe informacje i doświadczenia autora, któremu przyświecała intencja jej podzielenia się swoimi obserwacjami dokonanymi w czasie podróży astralnych i technikami, które pomogą innym osobom także doświadczać tego stanu. On sam musiał poszukiwać informacji w swojej początkowej fazie dlatego teraz chce zaoszczędzić czasu tym, którzy są zainteresowani OOBE i pragną szybciej zacząć je praktykować.

Robert Noble podpowiada, by w nauce OOBE nie spieszyć się i być cierpliwym. Proponuje by najpierw przeczytać całą książkę, zrozumieć ją i dopiero przejść do ćwiczeń. Układ treści poradnika nie jest przypadkowy i został skomponowany w sposób przemyślany. Materiał można podzielić na dwie części: teoretyczną, która wprowadza w atmosferę wędrówek astralnych oraz praktyczną z ćwiczeniami i wypracowanymi technikami. W piętnastu rozdziałach autor stopniowo wprowadza nas w temat, zaczynając od własnych przeżyć w świecie niefizycznym. Opisuje swoje doznania, emocje i wizje, omawia uwarunkowania fizyczne i psychiczne utrudniające wychodzenie z ciała, które obniżają nasze predyspozycje i przeszkadzają w osiągnięciu stanu relaksu. Zapewnia, że nie zamierza straszyć ani nikogo przekonywać. Każdy z nas może je przeżywać na swój sposób a to o czym pisze ma charakter osobisty i charakterystyczny dla autora.

„Jesteś jedyny i niepowtarzalny w swoim rodzaju, a twoje podróże poza ciałem również takie będą.”

Autor opisuje czynniki wspomagające osiągnięcie OBE, które on osobiście stosuje i są mu pomocne w tym procesie. Podkreśla, że „najważniejsze jest własne zaangażowanie i dyscyplina.” Podoba mi się, że neguje używanie wszelkich sztucznych oraz chemicznych używek i wspomagaczy do osiągania odmiennych stanów świadomości. Dowiadujemy się kim są strażnicy fazy czyli boty lub haluny, czym jest galantamina, urządzenie RedEye, jakie dźwięki są pomocne w praktykowaniu OBE, jak ważna jest dieta, kondycja fizyczna, psychofizyczna, jak prowadzić dziennik podróży astralnych. Porusza też temat lęku przed OBE i przedstawia trzy metody pozbycia się strachu przed opuszczeniem ciała, omawia sytuacje i wrażenia pojawiające się w obszarze przycielesnym takich jak spotkania z nieprzyjaznymi nam istotami czy walce z własnym ciałem. Poza teorią autor prezentuje różne ćwiczenia i techniki pomagające wyjść z ciała, ułatwiające dostrojenie się do niefizycznego świata, utrzymania fazy przebywania poza ciałem i wiele innych. Udziela wielu wskazówek jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami, co zrobić, jeśli OBE się nie udaje i nie możemy osiągnąć wyznaczonego celu, jak poradzić sobie z porażką. Całość podparta jest przykładami z osobistych doświadczeń autora, dzięki którym łatwiej można zrozumieć dane zagadnienie.

Dla mnie temat OOBE nie jest w sferze moich zainteresowań i nie sądzę, bym kiedykolwiek chciała go doświadczać ale książkę przeczytałam z zainteresowaniem. Czy warto praktykować astralne podróże? Robert przekonuje, że tak. Uważa, że to pozwala żyć w pełni. Dzięki nim możemy zrealizować swoje marzenia, poznać smak wolności, przeżyć niesamowite przygody i doświadczyć pozytywnych uczuć oraz emocji, które w świecie fizycznym trudne są do osiągnięcia.

Zaletą poradnika jest prosty i przejrzysty przekaz, zrozumiały przez każdego, nawet niezbyt zorientowanego w temacie. Nie ma w nim trudnych terminów, przydługich naukowych teorii. Informacje przekazane są w sposób konkretny i rzetelny. Z pewnością będą one przydatne każdemu, kto interesuje się tym tematem i chciałby udoskonalić swoje doświadczenia.

Książkę miałam możliwość przeczytać dzięki autorowi, za co mu serdecznie dziękuję.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *