Drzewo Cedrowe

Czym jest Drzewo Cedrowe?

Wielkie drzewo cedrowe na zawsze będzie głęboko zakorzenione w starożytnych historiach świata. Od mocnego, wszechstronnego drewna po pachnące i lecznicze wiecznie zielone liście. Cedr od wieków wspierał wiele różnych narodów dzięki niezliczonym zastosowaniom. Istnieje wiele gatunków cedru, które rosną w różnych częściach świata. Można go znaleźć w całych Himalajach, aż do olimpijskiego lasu deszczowego północno-zachodniego Pacyfiku.

Zachodni cedr czerwony, biały cedr, cedr libański, cedr atlantycki,  cedr wschodni, cedr pacyficzny, cedr atlantycki, cedr żółty i cedr kadzidłowy to tylko kilka odmian wielu cedrów na świecie. Istnieje garstka cedrów, które nie są taksonomicznie „prawdziwymi cedrami”, ale ze względu na ich podobieństwa botaniczne i pospolite nazwy, zostały zaadoptowane do rodziny. Kilka z tych „fałszywych cedrów” jest dość powszechnych, takich jak zachodni cedr czerwony, koreański cedr, japoński cedr i północny  biały.

Drzewa cedrowe od tysięcy lat są wykorzystywane do wielu celów praktycznych i duchowych. Drewno cedrowe jest mocnym i wytrzymałym materiałem budowlanym, używanym do budowy budynków i łodzi od czasów biblijnych.

Dom z drewna cedrowego

Cedr libański, wielokrotnie wspominany w Biblii i Talmudzie, był podobno wybranym drewnem do budowy Świątyni Salomona, a także wielu innych słynnych pałaców. Oprócz jego duchowego i symbolicznego znaczenia, jego ogromna wytrzymałość, właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne i odstraszające owady sprawiają, że jest niezrównanym materiałem budowlanym do długotrwałych konstrukcji.

Dla wielu rdzennych ludów północno-zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej cedr jest nadal jednym z najważniejszych drzew w lesie. Dla wielu plemion Salish cedr był solidną podstawą ich istnienia na wielu różnych poziomach. Był używany do budowy domów, w rzeźbieniu dzieł sztuki i totemów, produkcji masek, produkcji odzieży, tkaniu koszy, budowaniu łodzi, w obiektach sakralnych i ceremonialnych i wielu innych. Dym z liści cedru był używany przez wiele różnych plemion indiańskich w modlitwach, ceremoniach i rytuałach, zarówno w celach duchowych, jak i praktycznych. Dziś użycie cedru jako kadzidła nadal można znaleźć w wielu tradycyjnych ceremoniach tubylczych.

Biały Cedr

Wśród Navajo, Lakota i innych ludów Ameryki Północnej cedr jest uważany za jedno z najświętszych ziół obrzędowych. Wielu tubylców nazywa je „wiecznie zielonym życiem” i używa go jako ofiary dla Świata Duchów, aby wzmocnić modlitwę, błogosławić i konsekrować oraz jako pomoc w wizjach. Wykorzystywany jest również w pomaganiu ciału i umysłowi w chwilach duchowego niepokoju i stresu. W innym tradycyjnym sensie Cedr jest używany jako duchowy przewodnik, pomagający znaleźć cel w życiu i pomagający pozostać na ich świętej ścieżce.

W produkcji kadzideł tybetańskich i nepalskich cedr himalajski jest jednym z najstarszych używanych kadzideł i reprezentuje duchowe oddanie i stałą wiarę. Jest wysoko ceniony w Tybecie za wspomaganie medytacji i reputację kierowania zbłąkanych osób z powrotem na właściwą ścieżkę. Jeśli tylko zobaczymy w naszym umyśle głęboki obraz silnego, głęboko zakorzenionego drzewa cedrowego, górującego nad nami, stojącego twardo, odpornego na wpływy wiatru, deszczu, burz i żywiołów, możemy zacząć rozumieć uziemiające energie, które powstają z przywołując Ducha Cedrowego poprzez palenie jego kadzidła. Duchowe poświęcenie, skupienie, obecność, jasność umysłu i spokój myśli zostały również osiągnięte za pomocą kadzidła cedrowego w wielu starożytnych wschodnich tradycjach medytacji i duchowości.

Cedr pęczek. kadzidło

Cedr pęczek

Cedr był również używany przez starożytne ludy nordyckie do przywoływania Ducha Boga Odyna, albo jako kadzidło ofiarne, lub za pomocą laski czy różdżki z jego drewna w rytuałach. Cedr jest często używany jako kadzidło, aby wzmocnić osobistą siłę i zapewnić stabilność w czasach wyzwań lub walki. Mówi się, że pomaga przekształcić trudne sytuacje w doświadczenia, w których można kultywować mądrość i siłę woli.

W ziołolecznictwie ludowym cedr został wykorzystany ze względu na jego potężną energię uziemiającą. W wielu tradycjach ezoterycznych wiadomo, że pomaga stać się bardziej odpornym na osobiste wyzwania w życiu. Jego dominujące cechy saturnowe mogą pomóc głębiej zakorzenić się na ich osobistej ścieżce, pomagając pielęgnować duchową siłę i fundament. Dla wielu praca z cedrem na poziomie duchowym pomogła zbudować pewność siebie i odwagę. W sensie psycho-duchowym cedr był używany, aby pomóc ludziom przezwyciężyć lęki, zwątpienie i niepewność, wzmacniając ich korzenie i podsycając wewnętrzny ogień zaufania.

„Drzewo Bogów”, „Wiecznie Zielone Życie”; te imiona uwielbienia i czci ukazują nam wgląd w bogatą historię, jaką to święte, mądre drzewo dzieliło się z wieloma kulturami jako praktyczny materiał budowlany, święte kadzidło i potężne lekarstwo.

Cedr jest bardzo potężnym nauczycielem dla wielu. Jego głębokie korzenie i wysokie, ekspansywne gałęzie wiecznie zielone piękno i niezłomny pień przypominają o wielu zaletach cedru. Błogosławieństwa duchowej i emocjonalnej siły, uziemienia, skupienia, pogłębienia obecności i majestatycznego ogromu czekają na tych, którzy chcą wezwać magię i medycynę Cedru, Wiecznie Zielonego Drzewa Życia.

Cedr Drzewo

Cedr Drzewo


Taisha

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *