Dr med. David R. Hawkins, w swoim cyklu książek o emocjach, w piękny sposób opisał ich wpływ na nasze postępowanie. Na ich podstawie, postanowiłem przybliżyć Wam nieco ukryte w podświadomości programy, które determinują nasze życie do momentu, gdy zdamy sobie z nich sprawę i zechcemy je zmienić.

Emocje które nami rządzą – cykl

Na początku chcę przedstawić listę emocji wraz z ich kalibracją opracowaną przez autora, w kolejności od najniższej do najwyżej. Można to nazwać mapą rozwoju świadomości. Żeby pokazać to we formie punktowej, dr Hawkins użył skali od 20 do 1000. Wzrost nie jest jednak geometryczny a logarytmiczny, czyli każdy kolejny poziom jest o wiele wyższy niż wskazywała by na to jego wartość punktowa. To bardzo upraszcza widzenie a co za tym idzie zrozumienie tematu. Aby bardziej rozjaśnić, do każdej z emocji dodam odpowiadające jej uczucie i wizję życia.

1. Wstyd – 20. Upokorzenie. Żałosne
2. Wina – 30. Obwinianie. Złe.
3. Apatia – 50. Rozpacz. Beznadziejne.
4. Żal – 75. Ubolewanie. Tragiczne.
5. Strach – 100. Niepokój. Przerażające.
6. Pożądanie – 125. Pragnienie. Rozczarowujące.
7. Złość – 150. Nienawiść. Antagonistyczne.
8. Duma – 175. Pogarda. Wymagające.
9. Odwaga – 200. Afirmacja. Wykonalne.

Do tego momentu mówimy o emocjach niższych, które działają z poziomu ego. Im niżej, tym emocja jest bardziej destrukcyjna i trudniej się jest z niej wyzwolić. Odwaga jest tutaj emocją graniczną.

10. Neutralność – 250. Zaufanie. Satysfakcjonujące.
11. Ochota – 310. Optymizm. Pełne nadziei.
12. Akceptacja – 350. Wybaczenie. Harmonijne.
13. Rozsądek – 400. Zrozumienie. Sensowne.
14. Miłość – 500. Cześć. Dobrotliwe
15. Radość – 540. Pogoda ducha. Kompletne.
16. Pokój – 600. Błogość. Doskonałe.
17. Oświecenie – 700-1000. Niewysłowione. Jest.

W opublikowanym tu: https://instytutnoble.pl/emocje-ktore-nami-rzadza-wstyd/ artykule opisuję najniżej sklasyfikowany wstyd. Zapewne nie wyczerpuje on całości poruszanego tematu. Starałem się jednak napisać tyle, by wzbudzić zainteresowanie czytelnika samodzielną analizą. Najlepiej zrobić to w chwili spokoju, by przywołać tkwiące gdzieś głęboko wspomnienia. Można też usiąść z przyjaciółką/przyjacielem i poszukać tego co blokuje działania lub kieruje je na tory prowadzące w niezamierzonym kierunku.


To co się dzieje w naszym wnętrzu, jest zazwyczaj wypadkową różnych emocji. Dostrzeżenie w jaki sposób na nas oddziałują, pozwala dużo prościej je przepracować i zamienić na te znacznie wyżej skalibrowane.
Gdy zagłębimy się w tkwiące w nas programy podświadomości i towarzyszące im emocjonalne sterowniki, dużo łatwiej będzie nam zrobić kolejny krok do przodu. Gdy natomiast nie wiemy czego szukać i jak to określić, nie możemy tego zmienić.
Co jakiś czas otrzymacie kolejne opracowanie, które mam nadzieję przysłuży się Waszemu rozwojowi.
Zapraszam więc do lektury i życzę otwartości serca i umysłu. Oby każdy z nas, odnalazł swoją wewnętrzną ścieżkę rozwoju osobistego wiodącą ku pokochaniu siebie i innych. Ścieżkę, która prowadzi ku najwyższym emocjom. Ścieżkę do Tu i Teraz.

Świętobor


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *